Web 2.0

Web 2.0 je trend u World Wide Web tehnologiji  koja korisnicima omogućava sudjelovanje u kreiranju sadržaja weba. Podrazumijeva interaktivnu dvosmjernu komunikaciju između korisnika i računala te korisnika i drugih korisnika čime korisnik od pasivnog postaje aktivni sudionik.

Osnovne karakteristike Web 2.0 su otvorenost, sloboda i kolektivna inteligencija. Korisnici mogu koristiti aplikacije u potpunosti kroz web preglednik – dakle web se definira kao platforma te imaju kontrolu nad podacima na nekoj stranici. Zatim, sama arhitektura Web-a 2.0 potiče korisnike da tijekom korištenja daju svoj prilog nekom Web sadržaju ili aplikaciji.

Postoje mnogi alati koji se koriste za e-obrazovanje. Alati za komunikaciju (eng. social networking) su postali sinonim za Web 2.0. Oni označavaju aktivno sudjelovanje u virtualnim zajednicama tj. skupina korisnika zajedničkih interesa okupljena oko nekog internetskog servisa (blogovi, forumi, itd.). Najpopularniji socijalizacijski webovi (društveni softveri) su Facebook i MySpace kao osnovnu namjenu imaju razmjenu znanja i iskustava među korisnicima. Omogućuju socijalno umrežavanje. Uz njih se koriste alati za suradnju i razmjenu ideja, kreativno učenje, razmjenu medija, izradu materijala za učenje, sustava za upravljanje učenjem, edukativne igrice te alati koji objedinjuju više skupina.

Pojedini alati  mogli bi se klasificirati u više skupina, a mogućnosti njihovog uključivanja u obrazovni proces zapravo su neograničene i ovise o kreativnosti učenika i učitelja.

R.P.

« Studeni 2017 »