> O školi  > Knjižnica

Motto knjižnice: Dan u kojem nismo saznali ništa nova je izgubljen!

Osnovni podaci

Radno vrijeme: ponedjeljak, srijeda i četvrtak 8 - 14 sati, utorak i petak 8 -18 sati

Smještaj: prizemlje, jugozapadno nakon ulaza u školu

Površina: 83m2

Oprema: scaner, printer, tv, videoplayer, dvd player, radio-kasetofon-cd player, digitalna videokamera, digitalni fotoaparat, čitač memorijskih kartica, 2 memorijska štapića, grafoskop, diktafon, 2 digitalna projektora, 2 laptopa, eksterni hard disc

Broj čitateljskih mjesta: 24

Broj računala u školskoj knjižnici: 8 PC i 1 prijenosno računalo

Broj računala s pristupom internetu: 9

Veza s internetom: ADSL

Program za knjižnično poslovanje: metel

Facebook stranica knjižnice: https://www.facebook.com/XNICA8#

Facebook stranica projekta Tulum s(l)ova: https://www.facebook.com/groups/tulumslova/?ref=ts

Knjižnični fond

Knjižni fond: 4633 knjige (3302 učenički fond, 1331 učiteljski fond)

Periodika: 34 časopisa (13 dječjih 21 stručnih)

AV-građa: 216 kom

Elektronička građa: 203 kom

Školske knjižničarke:

Draženka Stančić, dipl. bibliotekar i profesor hrvatskoga jezika i književnosti, puno radno vrijeme

Danijela Peček, dipl. bibliotekar i učitelj razredne nastave s pojačanim programom iz hrvatskog jezika, pola radnog vremena

Povijest školske knjižnice

Školska knjižnica u OŠ Ivana Kukuljevića Sakcinskog, Ivanec ima dugu tradiciju. To je vidljivo iz njezine zbirke rare u kojoj se nalaze 72 knjige i uvezani časopisi Napredak i Priroda. Na knjigama su inventarni brojevi i signature prema tadašnjem načinu označavanja. Najstarije su dvije knjige, Basariček, S. Pedagogija : 1. dio : uzgojoslovje i Kišpatić, M. Slike iz geologije : prirodopisne i kulturne crtice iz 1880. godine. Na drugoj knjizi se nalazi pečat Djevojačke niže pučke škole u Ivancu, jedne od škola čiji je pravni sljednik naša škola (druga škola je Obća pučka škola dječačka Ivanec). Prvi je puta Knjižnica spomenuta 1889.: Zavod milosrdnih sestarah pobrinuo se većim djelom za sve školske knjige koje su uvedene u školsku knjižnicu a ove jesu… nakon čega slijedi popis 64 različitih naslova – svojevrsni inventarni zapis u Spomenici Djevojačke škole u Ivancu : 1890. – 1919, ljetopisni dio za 1889. Najstarija sačuvana inventarna knjiga počela se voditi 9. 1. 1953.

Inventarne knjige koje nemaju povijesni karakter od 1988. vodila je ondašnja knjižničarka Zdravka Friščić do 1997. kada ju mijenja knjižničar Antun Prević pod čijim vodstvom knjižnica djeluje do početka školske godine 2001./02. kada na radno mjesto knjižničarke dolazi knjižničarka Draženka Stančić. U šk. godini 2002./03. Knjižnica je preselila u novoizgrađeni dio. Do tada je dijelila prostor sa školskom pedagoginjom. Novi je prostor lijep, svijetao i na centralnom mjestu škole. U školskoj godini 2007./2008. knjižnica dobiva još jednu knjižničarku na pola radnog vremena: Danijelu Peček. Knjižnica je dobro opremljena tehnikom, pri završetku je proces informatizacije knjižničnog fonda.

Nedostaci knjižnice: broj građe ni prostor ne zadovoljava standard, problem su i nestandardne police, potreba za još 2 internetska pristupa, još jednim knjižničarem i duljim radnim vremenom.

Prednosti knjižnice: zastupljenost većeg broja aktivnosti u knjižnici i popularnost među korisnicima.

Rad knjižnice

Rad knjižnice odvija se kroz tri aspekta:neposrednu odgojno-obrazovnu djelatnost, stručno-knjižničnu i kulturnu i javnu djelatnost.

Neposredna odgojno-obrazovna djelatnost podrazumijeva rad s učenicima, suradnju s nastavnim osobljem, pedagoginjom, defektologinjom, administrativnom službom, ravnateljem pripremanje, planiranje i programiranje odgojno-obrazovnog procesa.

Stručna knjižnična djelatnost provodi se organiziranjem i vođenjem rada u knjižnici i čitaonici, nabavljanjem knjižne i neknjižne građe, izgrađivanjem fonda knjižnice, inventariziranjem, signiranjem, klasificiranjem, katalogiziranjem knjiga. Provodi se tekući otpis i revizija, poslovi zaštite knjižnične građe. Korisnici se informiraju o novopristigloj knjižnoj i neknjižnoj građi i sadržajima stručnih knjiga i časopisa usmeno i kroz popise prema pojedinim nastavnim predmetima dostupnima u knjižnici i školskoj zbornici.

Kulturna i javna djelatnost provodi se organiziranjem kulturnih sadržaja u knjižnici, samostalno ili van knjižnice u suradnji s kazalištima i narodnom knjižnicom, rad knjižnice i škole promovira se u medijima – novinama, časopisima i na web stranicama izvješćujući o događanjima.

Popis aktivnosti školske knjižnice

Za učenike:

Izložbe u knjižnici i u školskom prostoru

Literarne, likovne, literarno-likovne, didaktičke i dramske radionice

Kreativna druženja

Obilježavanje obljetnica

Susreti s književnicima

Integrirani dan – potpora

Performansi

Kvizovi

Ankete

Satovi iz predmeta i lektire