Aktivnosti - Erasmus+ KA229 projekt

Svjetski dan planeta Zemlje - 22. travnja

Autor: Ivana God, 30. 4. 2021.

Ideja obilježavanja Dana planeta Zemlje prvi je put predstavljena 1969. godine, no službeno se obilježava od 1992. Učenici 6. razreda naše škole su Svjetski dan planeta Zemlje obilježili s učiteljicom prirode Ivanom God. Prema uputama su izradili umne mape koje su sadržavale najvažnije informacije o položaju Zemlje u Sunčevom sustavu te su prokomentirali kako takav položaj utječe na životne uvjete na Zemlji. Naveli su i ukratko opisali primjere koji ugrožavaju prirodnu ravnotežu na Zemlji te su sastavili slogane o zaštiti Zemlj

Neki zadaci umne mape su bili povezani uz Erasmus+ projektom jer je jedna od važnijih ideja tog projekta „Misliti zeleno“:

1. Asocijacije koje učenici imaju uz naš planet Zemlju: kugla života, plavi planet, zagađena, okrugla, paleta boja, beskrajno plavetnilo.

2. Primjeri koje su učenici naveli za ugrožavanje prirodne ravnoteže na Zemlji: učinak staklenika, kisele kiše, krčenje šuma (manjak kisika), rast naselja, zagađivanje okoliša i globalno zatopljenje.

3. Primjeri poučnih i zanimljivih slogana koje su učenici sastavili o zaštiti Zemlje: „Čuvajmo Zemlju i prirodu na njoj jer ju nismo naslijedili od svojih djedova i očeva, nego smo posudili od svojih potomaka.“; „Čuvanjem SVOGA planeta možemo sebi osigurati bolju budućnost.“; „Čuvajmo Zemlju jer ona je naš jedini dom.“; „Budi EKO jer Mars nam je DALEKO.“; „Mi smo dio Zemlje, a Zemlja je dio nas.“; „Štitite Zemlju, našu kuglu VRIJEDNU.“

Učenici su svoje radove (umne mape) poslali učiteljici koja je odabrala reprezentativne radove i prikazala ih u obliku prezentacije koja se nalazi u privitku ove objave.

Priloženi dokumenti:
Misli_zeleno_-_umne_mape.pdf (2.99 MB)