Održana završna svečanost 6. ciklusa projekta Tuluma s(l)ova

Autor: Renata Papec, 11. 11. 2017.

Završna svečanost 6. ciklusa projekta Tuluma s(l)ova koja je spoj kulturnog programa posvećenog čitanju iz užitka naglas, proglašenja najuspješnije knjižnice ciklusa i druženja nazočnih učenika i gostiju održana je na Interliberu. Ove godine najuspješnija knjižnica projekta prema odabiru povjerenstva kojeg su činili školski knjižničari Bojana Beata Doko, Jasna Milički i Josip Strija bila je školska knjižnica Srednje škole Prelog.

Drugom je proglašena Industrijsko-obrtničke škole Sisak, a treća je bila OŠ Ivanovac iz Ivanovca. Najvažniji kriteriji su čestotnost čitanja i kreativnost u osmišljavanju programa uz čitanje naglas u lokalnoj zajednici.

Program je započeo pozdravnom riječi Vanje Jurilj, predsjednice Hrvatske udruge školskih knjižničara koja je jedan od suorganizatora svečanosti. Gošća svečanosti bila je Alis Pečarić Marić, vlasnica bloga Čitaj knjigu, koja je nazočnima govorila o fenomenu čitanja, važnosti njegove popularizacije među djecom i mladima, istaknuvši svoj primjer kao način na koji je to moguće ostvariti u vrijeme lako dostupnih medija i društvenih mreža. Kao zanimljivost je navela da su najčešći pratitelji njezinog bloga žene, iako se broj muške populacije koja prati blog povećava, kao i dobna skupina, pretežito ga prate osobe od 20 do 40 godina.

Drugi gost bio je pjesnik Žarko Jovanovski, koji je nazočnima čitao nekoliko pjesama iz svoje zbirke, izazvavši oduševljenje publike pjesmama socijalne tematike. Potom je svoje zbirke poklonio učenicima pobjedničke knjižnice na njihovu zamolbu. U programu su sudjelovali i učenici iz dviju škola, škole koja je do sad višegodišnji pobjednik projekta te škole u kojoj je on nastao. Tako je Antonio Kovačević, učenik 2. r. Industrijsko-obrtničke škole Sisak, izveo dva plesna nastupa Animation dance, a Sara Harjač, Kaja Jagarinec, Lana Vidman, učenice 8. r. OŠ Ivana Kukuljevića Sakcinskog, Ivanec čitale su naglas odabrani ulomak iz knjige Jadranke Klepac, Miris knjige. Kroz njihove je nastupe dan sukus onoga što Tulum s(l)ova zapravo i jest – spoj čitanja naglas i zabave za učenike.

Ove godine je i broj nakladnika i knjižara koji su donirali knjige za nagradu najboljim knjižnicama bio najveći. Knjige za tri najbolje knjižnice dali su Alfa, Školska knjiga, Zagrebačka stvarnost, Ibis grafika, Naša djeca, Naklada Slap, Katarina Zrinski, Sipar i Rockmark. Donacije su ostvarene preko Hrvatske mreže školskih knjižničara. Naša osnovna škola je kao domaćin učenike i goste, za njihova druženja, počastila tradicionalnom „tulumaškom“ tortom koja je zaštitni znak noćnih čitateljskih susreta u knjižnicama i najčešće ima motiv sove i knjige. Program su osmislile Jadranka Gabriša Perković, knjižničarka iz sisačke škole i naša knjižničarka Draženka Stančić, autorica projekta, a vodila ga je Antonija Lujanac, knjižničarka iz OŠ Dobriše Cesarića, Zagreb.

« Ožujak 2024 »