Prijatelji glagoljice posjetili Aleju glagoljaša

Autor: Renata Papec, 27. 4. 2017.

U organizaciji izvannastavne skupine Prijatelji glagoljice ostvaren je lijep i zanimljiv jednodnevni izlet koji je pao u vrijeme proljetnih praznika, 18.4.2017.g., a cilj mu je bio posjet Aleji glagoljaša. Na izlet je krenula skupina učenika 5.-7. razreda u pratnji učiteljica J. Ficko-Kruhoberec i Z. Friščić te knjižničarke Danijele Peček.

Hladno i  kišno vrijeme pokvarilo je doživljaj istarskog gradića Roča u kojem se nalazi bista u spomen glagoljaša Jurija Žakna koji je navijestio tiskanje prve hrvatske knjige 1384. godine. Vožnju smo nastavili slijedeći Aleju glagoljaša – niz spomenika posvećenih glagoljici, Ćirilu i Metodu i općenito glagoljaštvu, kojem je kolijevka bila Istra i Hrvatsko primorje. To su kameni spomenici postavljeni uz cestu koja vodi od Roča do Huma, najmanjeg grada na svijetu koji zadivljuje svojim izgledom i priča priču o prošlosti. Vozeći se uz rijeku Mirnu, stigli smo i do većeg i poznatijeg Motovuna, gradića smještena na brežuljku s kojega se pruža prekrasan pogled na cijelu okolicu. U njemu je, prema legendi, živio div Veli Jože, o čemu govori i Vladimir Nazor u svojoj pripovijetki.

Putovanje hrvatskom jezičnom i književnom baštinom završili smo usputnim posjetom Lukovdolu, gdje smo razgledali rodnu kuću pjesnika Ivana Gorana Kovačića i upoznali se s njegovim životom i stvaralaštvom. Prije mjesec dana ovdje je održana manifestacija Goranovo proljeće koja se odvija u pjesnikovu čast svake godine.

Obogaćeni novim znanjima i doživljajima kući smo stigli u večernjim satima.

Z.F.

« Rujan 2017 »