IZLET U PTUJ

Autor: Renata Papec, 27. 4. 2017.

Učenici matične škole koji su odabrali slovenski jezik kao izborni predmet, za svoj su rad i trud nagrađeni izletom u Ptuj – najstariji slovenski grad koji leži na rijeci Dravi. Četvrtaši Vanessa Sever, Lovro Gotal i Filip Rogina na izlet su krenuli u jutarnjim satima, u društvu učenika iz okolnih škola.

Nakon dolaska na odredište uslijedio je uspon do važne povijesne utvrde – ptujskog starog grada, s čijeg se položaja pruža prostran pogled na Ptuj, a zatim kratka šetnja do knjižnice Ivana Potrča u kojoj je ljubazno osoblje za učenike pripremilo kratak program. Najprije su učenici uživali u živopisnoj interpretaciji priče za djecu Pekarna Mišmaš autorice Svetlane Makarovič, a potom su uz pratnju razgledali knjižnicu koja se uvrštava među veće u Sloveniji.

Nakon razgledavanja učenici su prošetali ptujskim ulicama, uz kratko zaustavljanje ispred ptujskog kazališta kraj kojeg se nalazi zvonik (Mestni stolp) – simbol najstarijeg slovenskog mjesta. Učenici su imali priliku doživjeti tradicionalni ptujski sajam – Jurijev. To je jedan od tri sajma koji se u Ptuju održavaju tijekom godine. Ulice su bile prepune starina i modernih predmeta koje su djeca mogla razgledati i kupiti, a također su imali priliku kušati sladoled u najboljoj gradskoj slastičarni. Uslijedio je odmor u parku uz rijeku Dravu te povratak u Ivanec.

(M. M.)

« Studeni 2017 »