eTwinning projekt PČELE I PČELINJI PROIZVODI

Autor: Renata Papec, 3. 4. 2016.

eTwinning je sustav suradnje između europskih škola, u kojima sudjeluju učenici i učitelji, surađujući kroz sigurno okružje web portala. Članovi eTwinning zajednice mogu komunicirati, surađivati, razvijati projekte, razmjenjivati znanja i iskustva te postati dijelom najzanimljivije obrazovne zajednice u Europi. Učenici sedmih razreda zajedno s učiteljicom Marinom Novak pokrenuli su eTwinning projekt Pčele i pčelinji proizvodi.

Ovim projektom učenici će opisati građu tijela pčela, njihovu klasifikaciju te prikazati vrste i načine dobivanja pčelinjih proizvoda. Istražiti kako izgleda život u košnici, načine na koji je čovjek uključen u život pčela te načine korištenja pčelinjih proizvoda u medicinske, industrijske i prehrambene svrhe. Učenici će razvijati sposobnost promatranja, opisivanja, bilježenja, povezivanja, uspostavljanja uzročno-posljedičnih veza i logičnog zaključivanja. Radom na projektu potrebno je razvijati interes za samostalni istraživački rad, poticati učenike na međusobnu suradnju skupnim načinom rada i razvijati svijest o očuvanju prirode i biološke raznolikosti.

Projekt se provodi tijekom ožujka i travnja u suradnji s Osnovnom školom Vinica, a podijeljen je u pet etapa. Radom na projektu učenici dviju različitih škola koristit će se različitim izvorima znanja s ciljem razmjene informacija. Svaka škola će formirati svoj tim učenika koji će izmjenjivati informacije i iskustva u pojedinim fazama projekta. Tijekom ožujka predviđene su aktivnosti vezane uz generalno poznavanje života zajednice pčela (građa i klasifikacija pčela, život u košnici, podjela rada, dobivanje meda i ostalih pčelinjih proizvoda).
Aktivnosti planirane u travnju ostvarit će se prikupljanjem informacija o korištenju pčelinjih proizvoda, provođenjem intervjua s pčelarom te primjenom stečenih znanja u radionicama. Teme radionica uskladili smo s interesima i mogućnostima učenika pojedine radne skupine. Jedna će skupina izrađivati svijeće od pčelinjeg voska, dok će druga raditi na izradi balzama na bazi meda.

Ovim projektom učenici će upoznati građu tijela pčela, shvatiti njihov zadružni način života te prikupiti informacije o korištenju meda i ostalih pčelinjih proizvoda. U suradnji s lokalnim pčelarom učenici će se upoznati s načinima rada i postupcima uzgoja pčela. Prikupljenim podacima potrebno je učenike potaknuti na češću uporabu meda i pčelinjih proizvoda u svakodnevnom životu. Suradnjom dviju različitih škola učenici će razvijati komunikaciju između članova različitih radnih skupina te promicati humane odnose među ljudima.

« Svibanj 2024 »