USPJEŠNO PROVEDENA ZAHTJEVNA VJEŽBA

Autor: Renata Papec, 19. 10. 2010.

U OŠ Ivana Kukuljevića Sakcinskog 13. listopada provedena je Vježba evakuacije i spašavanja, koju je organizirao Stožer zaštite i spašavanja Grada Ivanca uz stručnu pomoć Područnog ureda za zaštitu i spašavanje iz Varaždina i uz suradnju ravnatelja škole Dragutina Brezovca.

Vježbom je rukovodila Jasenka Friščić, zamjenica gradonačelnika i načelnica Stožera zaštite i spašavanja Grada Ivanca.  Vježba je organizirana kako bi se provjerio Plan evakuacije i spašavanja Osnovne škole Ivana Kukuljevića Sakcinskog, a ujedno spremnost, organiziranost i osposobljenost operativnih snaga zaštite i spašavanja.Grada Ivanca.

Vježba je vrijedna zbog praktične provjere osposobljenosti djelatnika i učenika za postupanje u izvanrednim situacijama. Drugim riječima, provjeravala se valjanost predviđenih pravaca evakuacije te brzina intervencije žurnih službi.

Evakuacija podrazumijeva unaprijed utvrđen način napuštanja ugroženog prostora zbog opasnosti za život i  zdravlje ljudi koji su se zatekli u njemu u trenutku nepredviđene opasnosti.

Spašavanje je provođenje radnji kojima se ugroženim osobama pruža pomoć u napuštanju prostora , a da se ne dovede u opasnost svoj život.

U pripremnom je razdoblju Ravnatelj Škole upoznao sve zaposlenike i učenike  s Planom evakuacije i spašavanja  za slučaj izvanrednog događaja i s njihovim obvezama. Najvažnija je obveza učenika u takvim situacijama slušati upute svojih učitelja.

Te srijede u 14h „ izbio“ je požar u učionici likovne kulture, zbog čega je Ravnatelj putem razglasa izdao naredbu o evakuaciji zbog požarne opasnosti. Učitelji su evakuacijskim putovima izveli sve učenike na školsko dvorište i izvršili prozivku. (u stvarnoj situaciji udaljili bi se na sigurnije mjesto), te postali promatrači glavnog događaja – spašavanja ozlijeđenog domara i učenika koji nisu mogli napustiti školski prostor.

Ubrzo nakon oglašavanja vatrogasne sirene pred školu su stigli vatrogasci  DVD Ivanec na čelu sa zapovjednikom Marijem Roginom, opremljeni navalnim vozilom, autom – cisternom i autom s ljestvama. Preko balkona iznad ulaza u školu pomoću ljestava prislanjača izvršena je tzv. vanjska navala, a dva su vatrogasca, opremljena aparatima za gašenje i za zaštitu dišnih organa, krenula u unutarnju navalu. Tako su spašeni „unesrećeni“, dok su „jače opečenog“ izvukli na nosilima i sve ih predali ekipi Gradskog društva Crvenog križa koja im je pružila prvu medicinsku pomoć. Postupak je objašnjavala njihova voditeljica Jasenka Vujasinović.  Vozilo i djelatnici Hitne medicinske pomoći Doma zdravlja u Ivancu prihvatili su ozlijeđene. Policijska postaja Ivanec poslala je policijsku ophodnju koja je pristupila izvanrednoj regulaciji prometa kako bi osigurala nesmetan prolaz žurnih službi.

Nakon završetka vatrogasne intervencije izvršeno je postrojavanje i prijavak Zapovjednika policijskim djelatnicima da je požar ugašen.

Cijelu je vježbu komentarom preko razglasa pratio djelatnik Područnog ureda zaštite i spašavanja Zoran Happ, a kritičkim okom pratili organizatori i voditelji iz Varaždina i Ivanca.

Kao dodatak vježbi izvršena je demonstracija gašenja požara ručnim aparatom za školske djelatnike, a prvi je pristupio školski domar te još nekolicina uz burno odobravanje razdraganih učenika, koji su imali sreću da je sve bilo samo vježba.

Svi učenici i djelatnici vratili su se u zgradu u 14. 45h, a Zapovjedništvo vježbe krenulo je na završni posao – analizu i ocjenu vježbe.

Zdravka Friščić

« Svibanj 2024 »