DAN ZAHVALNOST ZA PLODOVE ZEMLJE

Autor: Renata Papec, 27. 10. 2009.

Ovogodišnji Dan zahvalnosti za plodove zemlje obilježen je u OŠ  Ivana Kukuljevića Sakcinskog u petak 17. 10. 2009. g. integriranim školskim satom na početku svake smjene. U školskom je predvorju bila postavljena tematska izložba voća i voćnih prerađevina, kruha i drugih namirnica.

Program se sastojao od izlaganja samih učenika , a na kraju je izvršen blagoslov hrane.U pripremi su sudjelovali: učiteljice M. Pleško i A. Šincek, učiteljice prirode i biologije J. Krtanjek i M. Novak, učiteljice hrvatskog jezika M. Videc i I. Pejnović, knjižničarka D. Stančić, učiteljica likovne kulture M. Gregur, a sve je osmislila Z. Friščić.

Program je počeo recitacijom Zagorski vinograd koju je govorila Antonija Peček uz audio - vizualni prikaz Vivaldijeve Jeseni. Nakon izricanja zahvale za plodove zemlje voditeljice V. Novak i M. Sever su predstavile izložbu , koja je bila podijeljena na četiri teme. Temu  Jabuka - kraljica voćnjaka obradili su učenici petih i šestih razreda, a posebno su  istražili stare sorte  jabuka iz našeg kraja. Tako su svi mogli upoznati božićnicu, bobovec, mušanciku i kanadu. Sedmi i osmi razredi donijeli su voćne prerađevine s receptima iz mamine i bakine radionice, prikazujući ih kao zdrave, ukusne i našem organizmu potrebne namirnice, a uz to potpuno prirodne.O genetski modificiranoj hrani govorile su polaznice dodatne nastave biologije Power Point prezentacijom. Učenici od prvog do četvrtog razreda uz pomoć učiteljica napravili su " živu" piramidu zdrave prehrane i vrlo uvjerljivo protumačili slojeve namirnica potrebnih za zdrav rast i razvoj. Učitelji geografije B. Pervan i D. Jagić odgovorili su na pitanje voditeljica može li mala Hrvatska postati oaza zdrave hrane. Recitacijom Kruh koju je govorila Mateja Šumiga stigli smo do kraja sata u kojem smo riječ dali velečasnom Z. Gložiniću i kapelanu I. Baćaniju, koji su uz prigodne riječi izvršili blagoslov hrane. Sat je završio zajedničkom molitvom.

Odlučeno je da će se sve prikupljene namirnice predati Gradskom društvu Crvenog križa u Ivancu kao pomoć ugroženim obiteljima.

« Svibanj 2024 »