PROJEKT VOLIM POMAGATI I UČIMO O CRVENOM KRIŽU

Autor: Renata Papec, 11. 1. 2015.

Gradsko društvo Crvenog križa Ivanec započelo je i ove školske godine s projektom Volim pomagati i Učimo o Crvenom križu. Radionicama o postanku najveće humanitarne organizacije u svijetu, o prvoj pomoći, darivanju krvi, kao i radionica s drugom tematikom Crvenog križa djece uče i usvajaju humane vrednote, razvijaju socijalne vještine, ohrabruju takve osjećaja i djelovanja, a sve navedeno dio je kvalitetnog odgoja i odrastanja.

Crveni križ kao humanitarna organizacija, između ostalih aktivnosti provodi programe humanističkog odgoja djece i mladih, a upravo putem ovih programa osvještavamo važnost pomagačkog ponašanja koje se bazično provlači kroz sve naše djelatnosti.
U razdoblju od 9. do 12. mjeseca šk. god. 2014./2015.  provedeno je 23 radionica i uključeno 446 učenika iz OŠ Ivanec, PŠ Salinovec, PŠ Kuljevčica i PŠ Prigorec.
Upoznavanje s načinima pružanja prve pomoći, poticanje na razmišljanje o samopomoći i pomoći drugima  sastavni su dio projekta za djecu od 1. do 4. razreda osnovne škole, a namjena projekta za učenike od 5. do 8. razreda jest stjecanje spoznaja o humanitarnoj organizaciji Crvenom križu, povećanje spremnosti mladih na uključivanje u dobrovoljni volonterski rad i aktivnosti koje mladi mogu provoditi u Crvenom križu. Tako su s učenicima održane radionice Postanak Crvenog križa, Humanost i načela humanog rada i druge.
Također, u Mjesecu borbe protiv ovisnosti, koji se obilježava od 15. 11. do 15. 12. provedene su 3 radionice na temu prevencije ovisnosti u OŠ Kamenica i OŠ Lepoglava, a tijekom prosinca još 4 radionice u 7. razredima OŠ Ivanec.
Projekt je radionicom prve pomoći sukladan Kurikulumu zdravstvenog odgoja i obrazovanja, sukladno kojem učenici od najranije dobi uče o prvoj pomoći i pri tome je ostvarena izuzetno dobra suradnja sa svim školama na području djelovanja GDCK Ivanec, odnosno GDCK Ivanec partner je školama u provođenju ove radionice i upoznavanju učenika s ovom tematikom. Ovo je logičan nastavak dugogodišnje suradnje škola i Crvenog križa kroz izvannastavnu aktivnost prve pomoći i organiziranja natjecanja iz prve pomoći.
Također, radi se o projektu u mnogočemu sukladnom Kurikulumu građanskog odgoja i obrazovanja i to osobito na razini društvene dimenzije građanske kompetencije u kontekstu razreda, škole, a i lokalne zajednice. Naime, kroz aktivnosti koje su projektom Volim pomagati - Učimo o Crvenom križu predviđene, učenici usvajaju znanja i razumiju značaj i ulogu dobrovoljnog društvenog rada u zajednici, stječu vještine i sposobnosti planiranja i organiziranja raznih humanitarnih akciji, razvijaju vrline solidarnosti, suosjećanja, poštivanja i razumijevanja potreba drugih, zagovaraju voluntarizam. Kroz prikladne aktivnosti, odnosno zajedničke akcije Hrvatskog Crvenog križa koje obilježavamo kroz godinu u suradnji sa školama, učenici razvijaju svoju građansku kompetenciju, jer usvojena znanja povezuju sa vještinama, vrijednostima i stavovima i tako postaju aktivni sudionici u rješavanju problema u lokalnoj zajednici.
Projekt se vrednuje, a učenici izražavaju veliko zadovoljstvo provedenim radionicama, smatraju da su naučili nešto novo, te se žele ponovno uključivati u isti program.
Projekt trenutno provodi vanjska suradnica GDCK Ivanec, Melita Brodar, prof.