Promocija slikovnice Betežni zdravoga nosi

Autor: Draženka Stančić, 2. 12. 2022.

U našoj je školi u utorak u 18.30 održana promocija slikovnice na temu narodne priče Betežni zdravoga nosi. Priča je objavljena prema zapisu kazivačice Jelke Foder iz Ivanca, rođene Fotez u Donjoj Voći 1954. Kazivanje je zapisao Darko Foder koju je i uredio slikovnicu. Ilustracije u slikovnici napravila je Veronika Đurasek u doba kad je još bila učenica naše PŠ Salinovec.

Program se je sastojao od razgovora s urednikom i ilustratoricom koji je bio upotpunjen kulturno-umjetničkim dionicama u kojima su sudjelovali učenici PŠ Tina Ujevića Salinovec i matične škole. Pjesmu Moja zemlja izveo je Dječji školski zbor dok je pjesmu Otud sem doma otpjevala Miriam Čavlek, pripremila ih je učiteljica Jelena Gotal. Iciku sam kušnula Ivanke Kunić recitirala je Vanesa Kolarek, mentorica joj je Mirjana Putar.

Šaljiv narodni prozni tekst Dvije šijeflje šniclinov, zabilježen u Ivancu, u knjizi Tragom narodne baštine Ivanečkog kraja, Ivanke Kunić, ispričala je nazočnima Valentina Hojsak. Narodnu priču o postanku krtice, Kak je kert postal zabilježenu u Tri kajkavske narodne pričice iz Punikvi (okolica Ivanca) zapisao Ivan Bukovec, Hrvatsko zagorje 3(1971), br. 1., str 31. - 32. preuzeto s Ivanečke bibliografije Marijana Kraša, pročitala je Dora Vuđan. Obje učenice pripremila je Draženka Stančić.

Dramska grupa PŠ Salinovec uprizorila je basnu Betežni zdravoga nosi tehnikom kazališta sjena. Njih je pripremila, a i vodila cijeli program Valentina Posavec Kovač. Sam urednik, koji je i poznati ivanečki pjesnik predstavio je i nekoliko svojih kajkavskih pjesama.

Događaju je nazočio veći broj ljudi zainteresiranih za kulturni događaj temeljen na njegovanju ivanečke kajkavštine.

« Svibanj 2024 »