"Marsov Rover" i programiranje robota u RoboPro jeziku

Autor: Anđelka Barlek, 31. 10. 2022.

Učenici koji pohađaju grupu Mladi tehničari te sudjeluju na natjecanjima sudjelovali su i na ovogodišnjem 4. STEM tjednu škole. Ove godine su Sandi Maloić 8.b te Karlo Mavrek i Petar Kušen 8.c u okviru STEM tjedna  pokazali učenicima različite robote. Sandi je na Ljetnoj školi tehničkih aktivnosti u Zadru izradio "Marsovog Rovera". Učenicima je pokazao kako se kretanjem "Marsovog Rovera" upravlja pomoću mobitela, a energija za njegov rad proizvodi pomoću solarnih ćelija.

Na displeju rovera su podaci o izmjerenoj temperaturi i vlažnosti zraka u prostoriji, točno vrijeme te led dioda koja registrira punjenje solarnih ćelija. Petar  i Karlo su pokazali kako se u RoboPro jeziku pomoću sličica jednostavno programiraju školski roboti složeni od kockica. Učenici su vidjeli kako jednostavno izgleda program za kretanje robotskih kolica  po crti te da se isti takav program može koristiti za vožnju robotskih kolica osvjetljavanjem foto senzora pomoću žaruljica postavljenih sa gornje strane kolica. Osim robotskih kolica na ploči je bio prikazan primjer programiranja žaruljica. Učenicima je omogućeno da po želji programiraju žaruljice ili motore, tipkala i fotosenzore, pokreću robote ili da pronađu i pokrenu željeni program na TXT interface-u.

« Svibanj 2024 »