TERENSKA NASTAVA IZ TEHNIČKE KULTURE

Autor: Renata Papec, 12. 5. 2014.

Održana je u toku petog mjeseca ove školske godine. Učenici petih razreda i ove godine su bili u centru i Ivanca. Pripadnici PU Ivanec Josip Horvatić i Božidar Šumečki na simpatičan i poučan način još su više učenicima približili znanje o regulaciji prometa na raskrižju, prometnim znakovima i propisima te opasnim situacijama u kojima se djeca mogu naći kad su sama kod kuće, koje su moguće posljedice te kako reagirati u takvim slučajevima.

Učenicima se predavanje jako dopalo pa su postavljali mnoga pitanja.

Na terenskoj nastavi u ITAS-u bili su učenici sedmih razreda. Kroz proizvodni pogon ove ivanečke metalne firme proveo nas je gospodin Slavko Konjević i učenicima objasnio cijeli proizvodni proces u proizvodnji dijelova, alata i alatnih strojeva koje imaju u svojem proizvodnom programu. U sklopu predavanja učenici su vidjeli kako izgleda potrebna tehnička dokumentacija, radni proces, postupci zaštite metala, mjerenje tvrdoće dijelova, pomagala i uređaje koji se koriste za kontrolu dijelova koji moraju imati točnost u tisućinkama milimetra, stare strojeve koje pomalo zamjenjuju skupi numerički upravljani obradni centri, montažu i elektromontažu strojeva uglavnom za strano tržište, manje i velike stropne dizalice koje se koriste pošto se radi sa jako teškim dijelovima. Učenike je zanimalo sa kojim zanimanjima se može zaposliti u ITAS-u i naravno kolika je plaća.

Osmi razredi su u sklopu terenske nastave posjetili suvremenu  automehaničarsku radionu i prodavaonicu auto dijelova Oktan. Gospodin Zvonko Huđ upoznao nas je sa električnim uređajima u automobilu, suvremenom dijagnostikom kvarova  preko bežične veze pri čemu je potrebno izabrati tip automobila i spojiti se na njegov elektronički sustav, načinom zbrinjavanja otpadnih ulja iz automobila, guma, akumulatora,  uređajem za montažu i  balansiranje guma, uređajem za servisiranje automobilskih klima uređaja, suvremenim i sigurnim hidrauličkim i mehaničkim dizalicama, alatom koji koriste za popravke te potrebnim znanjima za ovo zanimanje. Neke učenike je naročito zanimalo koliko koštaju određeni dijelovi na automobilu te cijena njihove ugradnje.

mentorica Anđelka Barlek

« Svibanj 2024 »