Ruralno graditeljstvo ivanečkog kraja

Autor: Sonja Poljak, 9. 3. 2021.

Usprkos drugačijem načinu rada  i ograničenjima uzrokovanim pandemijom COVID-19 učenici PŠ Tina Ujevića iz Salinovca sudjelovali su nizom aktivnosti u provedbi istraživanja vezanih uz Tijekom mjeseca veljače učenici su istražili primjere ruralnog graditeljstva u svojem zavičaju i okolnim mjestima. U sklopu navedene teme, u  petak 26.veljače 2021.,za učenike je održano predavanje na temu Ruralno graditeljstvo ivanečkog kraja koje je održala prof. Nataša Mihinjač, kustosica  Enografskog odjela Gradskog muzeja Varaždin čime se samo nastavlja već postojeća suradnja naše škole s gradskim muzejom Varaždin.

Učenicima su predstavljeni primjeri ruralnog graditeljstva u njihovoj blizini, te su kroz predavanje stekli spoznaje o tehnikama izgradnje, materijalima te primjeni i značenju takve gradnje. Na kraju predavanja imali  su priliku iznijeti i svoja opažanja koja su zabilježili  tijekom istraživanja te postaviti pitanja.

U sklopu projekta,  05. ožujka 2021. održana je međunarodna radionica pod nazivom Tehnike izrade modela arhitektonskih objekata koju su  proveli nastavnici Osnovne škole Szkoła Podstawowa NR 5 im. Władysława Broniewskiego w Białymstoku; gđa. Elizabeth Sorkowska i Emilia Radziwonska. Radionica je bila organizirana preko Zoom platforme. Na radionici su sudjelovali učenici i voditelji projekta iz Poljske, Turske, Mađarske i Hrvatske. Također su bili prisutni svi koordinatori projekta. Iz PŠ Salinovec sudjelovalo je 13 učenika,  koordinatorica projekta Sonja Poljak, te učiteljice Valentina Posavec Kovač i Danijela Pongrac. Učenici su se kroz  radionicu upoznali s likovnim tehnikama izrade modela pojedinih građevina koje će moći koristiti u sljedećoj aktivnosti u provedbi projekta. Njihovi radovi zatim će  biti predstavljeni na virtualnoj izložbi.

Nakon radionice učenici su imali priliku međusobno se upoznati i predstaviti se  jedni drugima. Izmijenili su svoja iskustva rada na projektu te su  razgovarali  o školi, učiteljima, predmetima i sličnim zanimljivostima. Učenicima je to bila prilika da vježbaju jezične vještine komunikacije na engleskom jeziku. Na kraju video sastanka učenici su bili puni pozitivnih dojmova koje su izrazili u par komentara.

„Jako nam se svidio današnji Zoom sastanak. Bilo je jako zanimljivo. Upoznale smo druge učenike koji sudjeluju u  projektu i stekle nove prijatelje. Sviđa nam se što je sve bilo lijepo organizirano. Saznale smo kako se modeliraju građevine koje ćemo moći znati primijeniti na svojim projektima.“

Vida Grahek i Gabriela Miklošić 7.s