„Hate komentar“ 7. b razreda - obilježen Europski mjesec kibernetičke sigurnosti 2020.

Autor: Renata Papec, 10. 11. 2020.

Listopad je Europski mjesec kibernetičke sigurnosti, pa se u skladu s time provode kampanje o sigurnosti na Internetu i izdaju upozorenja vezana uz najčešće napade pod sloganom „Kibernetička sigurnost je zajednička odgovornost” radi zajedničke borbe protiv kibernetičkih prijetnji. Ovogodišnja kampanja za Europski mjesec kibernetičke sigurnosti posvećena je sigurnom korištenju digitalnih alata, platformi i sadržaja u svakodnevnom životu, koje je u značajnom porastu zbog pandemije bolesti COVID-19. U kampanji pod nazivom „Razmislite prije nego što kliknete!” – “ThinkB4UClick” istaknute su razne teme kibernetičke sigurnosti kako bi se korisnicima pomoglo da prepoznaju i pripreme se za kibernetičke prijetnje.

I naša škola se priključila kampanji, te su učenici, pod vodstvom učiteljice informatike Renate Papec, protekli mjesec istraživali aktualne vrste i načine kibernetičkih napada. Njihov rad, rezultirao je video uratkom 7. b razreda u kojem učenici Jelena Ferenčak, Luka Gladović, Iva Jakopec, Ivan Jurinić, Sabina Kušter, Marta Majcen i David Petrinjak na vrlo slikoviti način objašnjavaju najčešći problem sa kojim se djeca, a i odrasli ljudi danas susreću

na internetu

.

Ivan Jurinić i David Petrinjak u svojem videu žele vam objasniti što je to elektroničko nasilje odnosno CYBERBULLYING?

Učenici 8. b razreda Vito Škorak i David Harijač izradili su Eccape Room na temu kibernetičke sigurnosti na kojem možete provjeriti svoje znanje o aktualnoj temi.

Dok su učenici petih i šestih razreda izrađivali materijal za pano koji ćemo iskoristiti za obilježavanje Dana sigurnijeg interneta u veljači 2021. godine. Prikupljen je i materijal kojeg možete pogledati na linku/privitku koji nas upućuje na sedam najčešćih online prevara današnjice, a na kojem se na jednostavan i brz način može uvidjeti na koji način kriminalci pokušavaju od nas izvući razne podatke ili novac.

Učenici nastavljaju svoj rad sa raznim anketama, te se pripremaju za veljaču 2021. godine, kako bi obilježili mjesec internetske sigurnosti, a sve u cilju proširivanja svijesti  sviju nas da nove tehnologije svakodnevno donose i nove opasnosti, i kako ih svesti na najmanju moguću mjeru.

Priloženi dokumenti:
Sedam_najcescih_online_prijevara.pdf (2.35 MB)