62. ŽUPANIJSKO NATJECANJE MLADIH TEHNČARA

Autor: Anđelka Barlek, 12. 3. 2020.

Na 62. županijskom Natjecanju mladih tehničara koje je  06.03.  održano u III. OŠ Varaždin natjecalo se trinaest najboljih učenika naše škole od petog do osmog razreda u osam područja natjecanja. Sudionici natjecanja bili su učenici osnovnih škola, članovi klubova mladih tehničara u osnovnim školama, udrugama tehničke kulture ili srodnim ustanovama. Natjecanje se sastoji od pisane provjere znanja, obrane rada i izrade tehničke tvorevine prema radioničkom i montažnom crtežu te operacijskoj listi.

Učenik petog razreda Karlo Mavrek u grani maketarstvo i modelarstvo izradio je model bunara iz hamer papira. Postigao je 13. mjesto. Od šestih razreda u grani graditeljstvo prva je Jelena Ferenčak. Sa balzom je gradila sustavima okvira maketu mola.

Sedmi razredi su se natjecali u dvije grane. David Harjač postigao je prvo mjesto u strojarskim konstrukcijama. Napravio je model disk kočnice. Nikola Friščić  je postigao sedmo mjesto iz obrade materijala. Radio je model okretne ručice od aluminija i poliamida koja radi na principu poluge. Osmi razredi su se natjecali u dvije grane. Iz elektronike je Lovro Maček postigao drugo mjesto. Napravio je tajmer koji pali i gasi LED diodu u određenim vremenskim intervalima. Dorotea Mašić postigla je sedmo mjesto u elektrotehnici. Radila je strujni krug sa bimetalnom sklopkom.

Iz robotike Marino Bruža Habek 7.r  postigao je drugo mjesto, a peti je bio Miran Piskač također 7.r Zadatak je bio semaforima regulirati prijelaz preko pješačkog prijelaza u blizini jedne škole preko jednosmjerne ulice, dodatno ga osvijetliti i dodati zvučni signal za pješake. Učenici su programirali u ROBOPro programu .

U fotografiji se natjecalo pet učenika naše škole. Drugo mjesto postigla je Elena Draganić 8.r, četvrta je bila Ivana Roginek 6.r, Valentina Tvarog 8.r osma, Ivana Jurenec 8.r jedanaesta te Jurica Maček 8.r trinaesti. Fotografiralo se na temu Proljeće.

Na 62. državno natjecanje mladih tehničara Republike Hrvatske koje će se od 06. do 09. travnja 2020. održati u Primoštenu pozvani su Jelena Ferenčak 6.r koja je postigla prvo mjesto iz graditeljstva, David Harjač 7.r koji je postigao prvo mjesto u strojarskim konstrukcijama te Marino Bruža Habek 7.r koji je postigao drugo mjesto iz robotike po H programu. Ovo troje učenika nastavlja petnaest godina dugu tradiciju natjecanja učenika naše škole na državnim Natjecanjima mladih tehničara.

Mentorica učenicima je Anđelka Barlek.

Svima čestitke na uspjehu