Učiteljica Ivana Matić u Beču na eTwinning seminaru „Digital Competences & IT Didactics“

Autor: Ivana Matić, 21. 12. 2019.

U Beču je od 11. do 13. prosinca održan eTwinning seminar na temu „Digital Competences & IT Didactics“ pod pokroviteljstvom OEAD (National Agency Erasmus+ Education), Federal Ministry Education Science and Research and eTwinning. Na seminaru je sudjelovalo više od 140 učitelja iz 34 zemlje. Na seminaru se diskutiralo o izazovima i mogućim rješenjima digitalizacije u učionici.  Uz strane jezike informatika i IKT jedne su od najzastupljenijih tema u eTwinning projektima, stoga je potrebno o istoj raspravljati i usavršavati se kao obrazovni djelatnik.

Iako djeca današnjice rastu uz tehnologiju, to ne znači da znaju kako je kreativno, primjereno i stvaralački primijeniti da nisu samo krajnji pasivni korisnici. S druge pak strane istraživanja pokazuju da samo četiri od deset nastavnika tvrdi da se osjeća spremno za korisno didaktičko korištenje digitalnih medija u nastavi. Navedene činjenice upravo su razlog organizacije spomenute radionice u Beču. U tri dana održana su brojna predavanja na temu digitalne kompetencije i IT didaktike te zanimljive radionice, u kojima su dani primjeri kako digitalne medije koristiti u nastavi, kako promijeniti i prilagoditi  vlastito razmišljanje kao nastavnik u moderno doba te kako pokušati prilagoditi nastavu budućnosti naših učenika, koji su već sad sastavni dio digitalnog doba.

Osim poučnog i radioničkog rada, nastavnici su imali priliku diskutirati s kolegama i cijelog svijeta te dogovarati projekte i suradnju u svrhu povezivanja znanja, vještina i primjene digitalizacije. Sukladno tome učenici dodatne skupine iz njemačkoga jezika, koju vodi učiteljica njemačkoga jezika Ivana Matić, već su snimili video uradak za svoje nove prijatelje iz Austrije, kojima je njemački materinski jezik.

« Ožujak 2024 »