ZELENA ČISTKA

Autor: Renata Papec, 8. 5. 2013.

U našoj školi uključili smo se u akciju „Zelena čistka“ koja se veže uz Dan planeta Zemlje. U tjednu prije Dana planeta Zemlje učenici su se uključivali sa svojim razrednicama razredne nastave u matičnoj i područnim školama.

Učenike predmetne nastave matične škole u čišćenju okoliša škole i stajališta učenika putnika organizirala je Josipa Krtanjek, učiteljica prirode i biologije . O tome nam svjedoče i dva sastavka učenica koje su putnice .

U PŠ Prigorcu Zelena čistka je bila uspješno provedena zahvaljujući učenicima 1. i 4. razreda te članovima Sekcije mladeži Planinarskog kluba Ivanec koji su se ujedinili i očistili igralište i bliži okoliš škole ( za organizaciju su bili zaduženi učitelj Ivan Kušteljega, a za PK Ivanec Damir i Suzana Jagić te Vesna Vitez.)

Izvješće sastavila : Vesna Vitez

Evo i nekoliko učeničkih izvješta tog dana.

ZELENA  ČISTKA

Ja sam Magdalena Mudri. Učenica sam 6.a razreda Osnovne škole Ivana Kukuljevića – Sakcinskog. Živim u Prigorcu i putnica sam.

Na stajalištu gdje čekamo autobus, djeca i mnogi drugi odrasli bcaju otpad. Zato smo se ove godine uključili u akciju pod nazivom Zelena čistka. Na satu prirode smo o tome razgovarali s nastavnicom Josipom Krtanjek i dogovorili se kako ćemo i što ćemo učiniti. Akcija će se održati dana 19.4.2013. povodom Dana planeta Zemlje. U tu akciju su uključena sva djeca putnici, ali i drugi. Određeni učenici će predvoditi grupe koje su zadužene    za čišćenje. Učenici će doći na ukupno 12 stajališta. Na svakom stajalištu čistit će učenici koji se tamo svakodnevno kreću. Pokupit ćemo plastične boce, tetrapake, papir i karton. Svaka grupa sa  sobom će donijeti tri vrećice i dvije rukavice. U te tri vrećice  stavit ćemo otpad. Da se ne uprljamo i ne ozlijedimo, imat ćemo rukavice. Zbog sigurnosti da se ne ozlijedimo ne ćemo pokupiti staklo. Pokupljeni otpad donijet ćemo u školu, a potom će taj otpad u Ivkom. Osim školskog stajališta čistit će se i područje oko Ivanca i druga stajališta.

Ovom akcijom želimo pokazati da ne bacamo otpad u prirodu, jer time zagađujemo i okoliš i podzemne vode. Tom akcijom želimo potaknuti i druge da se uključe u akciju i da ne bacaju otpad u prirodu jer otpad šteti prirodi i nama.

Magdalena Mudri, 6.a

ZELENA  ČISTKA

Ja sam Rebeka Škoda i stanujem u selu Punikve. Idem u 6.a razred. Polazim Osnovnu školu Ivana Kukuljevića – Sakcinskog, u Ivancu, a u školu dolazim školskim autobusom.

Ove godine se i naša škola uključila u akciju pod nazivom Zelena čistka. Na autobusnim stajalištima gdje učenici čekaju autobus nalazi se ne baš malo smeća pa smo odlučili da ćemo ih povodom te akcije očistiti. Čistit će se u selima oko Ivanca, pa tako i u Punikvama. Zaduženi učenici donijet će plastične vrećice u koje će učenici razvrstavati otpad. Skupljat će se plastične boce, tetrapaci i papir. Za sigurnost učenika ne će se skupljati staklo da se učenici ne ozlijede. Skupljeni otpad zaduženi učenici ponijet će u autobus, a potom sav otpad razvrstati u vreće koje će čekati kod škole. Kako bi svi učenici iz škole mogli sudjelovati u toj akciji, čistit će se i okretište autobusa. Ta akcija održat će se za vrijeme sata prirode pod vodstvom učiteljice Josipe Krtanjek, a uključuju se i ostali učenici i iz razredne nastave 2.b i ostali. Sav sakupljeni otpad zbrinut će djelatnici ivanečkog Ivkom-a.

Nadam se da ćemo tom akcijom barem malo pomoći okolišu      oko sebe i cijeloj prirodi. Čuvajmo sve što je oko nas, a posebno prirodu.

Rebeka Škoda, 6.a

« Svibanj 2024 »