„Škola u muzeju – Upoznajmo svoje mjesto“

Autor: Suzana Jagić, 2. 4. 2019.

Školski projekt „Moj grad u muzeju“ ostvario je svoju četvrtu tematsku aktivnost „Škola u muzeju – Upoznajmo svoje mjesto“ u Muzeju planinarstva Ivanec. Realizirana je 22., 28. i 29. ožujka 2019. sa svim učenicima drugih razreda matične škole u Ivancu te Područne škole Kuljevčica. U provođenju aktivnosti aktivno su sudjelovali i članovi Povijesne skupine šestih razreda Darija Strugar i Marino Bruža-Habek.

Aktivnost je provedena kao izvanučionička terenska nastava iz više predmeta: Priroda i društvo, Hrvatski jezik, Matematika, Glazbena i Likovna kultura. Na putu od OŠ Ivana Kukuljevića Sakcinskog do Muzeja planinarstva Ivanec dipl. povjesničarka umjetnosti i arheologinja Ivančica Peharda učenike je upoznala s nazivima ulica kojima su učenici prolazili, važnijim građevinama  te s ivanečkim trgom. Posjetili su i arheološki lokalitet Stari grad u ivanečkome gradskom parku. U Muzeju planinarstva Ivanec učenici su utvrdili znanja o muzeju kao specijaliziranoj instituciji koja skuplja različite ostatke prošlosti te ih prezentira javnosti. Drugi dio aktivnosti proveden je uz pomoć PowerPoint prezentacije koje je za učenike pripremila učiteljica Povijesti Suzana Jagić s članovima Povijesne skupine. Putem prezentacije upoznali su učenike s Ivančanima po kojima su ime dobile današnje ivanečke ulice s naglaskom na njihovo ispravno pravopisno pisanje. Na kraju su s veseljem otpjevali ivanečku himnu „Poleg jedne vel'ke gore“, razgledali stalni postav muzeja te trenutnu muzejsku izložbu speleofotografija. Pojedini su se razredi s pjesmom „Poleg jedne vel'ke gore“ i ponovno vratili u školu.

Navedena je aktivnost nastavak aktivnosti realizirane 23. studenoga 2018. s učenicima četvrtih razreda na temu „Škola u muzeju - Brežuljkasti zavičaj“ u kojoj su proširili svoja znanja o povijesnim i kulturnim znamenitostima zavičaja. Aktivnost je također bila organizirana kao izvanučionička terenska nastava u kojoj su ukratko upoznati s najstarijom poviješću Ivanca posjetom arheološkom lokalitetu te župnoj crkvi sv. Marije Magdalene. Terensku nastavu završili su predavanjem u Muzeju te interaktivnim sadržajima u obliku računalnih igara za učenje kojima su ponovili stečena znanja. U provođenje aktivnosti bili su uključeni članovi Povijesne skupine šestih razreda Hana Golub, Lana Vusić, Dan Lepoglavec te David Harjač.

Ovim je aktivnostima potvrđeno kako gradski muzej svojim redovitim postavom i povremenim izložbama predstavlja odlično mjesto za izvođenje izvanučioničke terenske nastave u cilju boljeg razumijevanja povijesti, posebice zavičajne povijesti. Upravo je to i bio cilj provedenih terenskih nastava koji je realiziran bez materijalnih troškova s obzirom da se nalazi u samom gradu.

Neposredno povijesno okruženje arheološkog lokaliteta u ivanečkom parku upravo je odlična lokacija i za realizaciju učionice na otvorenom čime bi povijesni lokalitet zadobio suvremenu funkciju kao mjesto izvođenja terenske nastave osnovnoškolaca sa širega ivanečkog područja, a doprinijelo bi se također i turističkoj valorizaciji samoga arheološkog lokaliteta.

(S. J.)

Moj zavičaj

Moj zavičaj pun je brežuljaka. Imamo i dvije gore, Ivančicu i Ravnu goru. Nebo se ogledava u jezerima Jarki. Oblaci ponekad plaču i svojim suzama pune naše potoke i rijeke. Drveće je zeleno, a cvijeće šareno. Gradovi  i sela puni su ljudi i mojih prijatelja.

Mauro Šincek 2.c

Šetnja našim gradom

Mi smo danas bili u Muzeju planinarstva. Na putu do njega prošli smo kroz mnoge ulice i jedan trg.  To su : Šabanova ulica, Malezova ulica, Trg hrvatskih ivanovaca tj. ivanečka Špica, Kukuljevićeva  i Rajterova ulica.

U Šabanovoj ulici vidjeli  smo knjižnicu, a u Malezovoj staru pekaru i sud. Na Trgu hrvatskih ivanovaca nalazi se plan grada, vijećnica i ostaci starog dvorca. Ivanovci su bili vitezovi. Prošetali smo i Kukuljevićevom ulicom u kojoj se nalazi starački dom. U najdužoj ivanečkoj ulici nalazi se Muzej planinarstva. To je Ulica Rudolfa Rajtera. U muzeju smo saznali da je tu bila stara škola. Ladislav Šaban bio je učitelj glazbene kulture i znanstvenik. Rudolf Rajter je uglazbio pjesmu Poleg jedne velke gore koju je napisala Pavica Hrazdira. Sve su to poznati Ivančani. U muzeju smo vidjeli drvene skije, gojzerice, stare fotoaparate, svjetiljke i školske klupe.

Šetnjom našim gradom puno smo naučili o povijesti grada.

Mihaela Cahun i Ivano Žukina 2.c

« Svibanj 2024 »