Proslava Dana svetog Martina učenika njemačkoga jezika

Autor: Renata Papec, 16. 11. 2018.

Učenici njemačkoga jezike Osnovne škole Ivana Kukuljevića Sakcinskog, Ivanec, ove su godine ponovno obilježili Dan svetog Martina. Već tri godine za redom njeguju tradiciju zemalja njemačkog govornog područja. U navedenim zemljama Martinov dan ili „Martinstag“ obilježava se na nešto drugačiji način nego što je to običaj u Hrvatskoj. Djeca naime izrađuju svoje lampione te idu u organizirane povorke predvođene svetim Martinom koji je utjelovljen vitezom na konju. U povorci pjevaju prigodne pjesme te ih se na kraju daruje bombonima.

Cijeli projekt u našoj školi počeo je radionicom izrade lampiona u utorak, 13. studenog na kojoj je sudjelovalo više od 50 učenika 5-tih razreda, dok su učenici nižih razreda izrađivali lampione u sklopu nastave ili kod kuće uz pomoć roditelja. Na radionici su ukrašavali staklenke različitim likovnim tehnikama prema vlastitim željama i idejama. Prilikom izrađivanja pjevušili su prigodne pjesme.

Učenici 8. razreda i članovi dramske skupine su sa svojom voditeljicom, vjeroučiteljicom Natašom Roginek, uvježbali prigodnu predstavu pod nazivom „Sveti Martin je izvanzemaljac“. Na sam dan povorke, 16. studenog, mladi glumci su pred publikom od oko stotinjak učenika 3., 4., 5. i 6. razreda osnovne škole izveli tu šaljivu, ali poučnu predstavu kako bi djeci približili legendu o svetom Martinu. Nakon predstave pred školom je učenike dočekao vitez Martin, koji je kasnije predvodio cijelu raspjevanu povorku po gradu od škole pa sve do crkve.

Raspjevani mališani, njihova vesela lica i šareno oslikane laterne privukli su znatiželjne poglede sugrađana i roditelja, koji su ih snimali i fotografirali te podržali duž cijele povorke. Povorka je završila u crkvi „Svete Marije Magdalene“, gdje je učenike dočekao velečasni Zoran Gložinić i obradovao ih bombonima i čokoladicama.

Projekt su osmislile vjeroučiteljica Nataša Roginek, učiteljica njemačkoga jezika Ivana Matić, a aktivni suradnici i veliki dio projekta s učenicima odradile su učiteljice njemačkoga jezika Elizabeta Klampfl i Jasenka Solina, ravnatelj Damir Jagić ,  a sve uz pomoć velečasnog Zorana Gložinića, Udruge ivanečkih vitezova Ivanovaca, djelatnika Policije, domara škole Slavena Filipeka i roditelja učenika.