Važnost tolerancije i očuvanja ljudskog dostojanstva – Projekt Šafran

Autor: Renata Papec, 16. 11. 2018.

Međunarodni dan tolerancije obilježava se 16. studenog jer je tog datuma 1995. godine UNESCO potpisao i usvojio Deklaraciju o principima tolerancije. Pojam tolerancije podrazumijeva poštivanje, prihvaćanje i uvažavanje bogate raznolikosti svjetskih kultura, oblika izražavanja i načina života. Tolerancija je sklad u različitosti. Osim što je moralna dužnost, tolerancija je politički i zakonski zahtjev. Ona podrazumijeva da se svaki čovjek slobodno može pridržavati svojih uvjerenja uz prihvaćanje drugih i različitih.

U našoj školi potičemo znanje, otvorenost, komunikaciju, slobodu misli i savjesti jer to je ujedno i način kojim se gradi tolerancija, budući da ona nije urođena. Nastava Povijesti uvelike se bavi temama tolerancije i ljudskih prava uz participativne i aktivne metode učenja i poučavanja. Proteklih mjeseci učenici osmih razreda učili su o totalitarnim režimima koji nastaju nakon Prvoga svjetskog rata te su se dotakli brojnih primjera u kojima su ljudska prava bila ugrožena. Povezano s time, učenje o Holokaustu također daje priliku promišljanja o toleranciji te strahotama koje mogu proizaći iz brojnih predrasuda, stereotipa i nesnošljivosti. Kako bi se poticala tolerancija i interkulturalizam među učenicima, Irska zaklada za edukaciju o Holokaustu (HETI) pokrenula je projekt Šafran uz distribuciju lukovica žutih šafrana koji se sade u jesen kako bi njihovi žuti cvjetovi na opipljiv način učeničku populaciju upoznali s temom Holokausta te opasnostima netolerancije. I ove godine razveselila nas je velika smeđa koverta s lukovicama šafrana koja je nakon prijave stigla na adresu naše škole. Lukovice šafrana drugu godinu zaredom  preuzeli su učenici 8. d razreda, nositelji projekta. Nakon uvodnih aktivnosti i kraćeg filma o samom projektu te planiranja aktivnosti do siječnja 2019. godine, osmu godinu zaredom u gredicu u obliku ivančice koja se nalazi u dvorištu ivanečke osnovne škole posađene su lukovice žutih šafrana. U sadnji su već tradicionalno sudjelovali i članovi Sekcije mladeži Planinarskog kluba. Ovogodišnje projektne aktivnosti vode i koordiniraju Suzana Jagić i Vesna Vitez.

(S. J.)