Mjesec hrvatske knjige u PŠ Salinovec – „BAŠ BAŠTINA“

Autor: Renata Papec, 16. 11. 2018.

Mjesec hrvatske knjige manifestacija je u Hrvatskoj koja tradicionalno promiče čitanje kao društvenu vrijednost i knjigu kao kulturno dobro, promiče ljubav prema čitanju i upoznavanju svijeta kroz stranice različitih knjiga. Tijekom Mjeseca hrvatske knjige koji traje od 15. listopada do 15. studenog, u knjižnicama, školama, vrtićima te drugim kulturnim i obrazovnim ustanovama, provode se različite aktivnosti s ciljem poticanja mladih na čitanje, pisanje, upoznavanje s književnošću kao i s ciljem  osvješćivanja važnosti čitanja u razvoju naših vještina i vrlina.

Ovogodišnja manifestacija posvećena je kulturnoj baštini. Glavna je tema „Baš baština“, a moto (U)čitaj nasljeđe! pri čemu je osnovni motiv glagoljica kao posebnost hrvatske baštine, nacionalnog i kulturnog identiteta.

Vođeni ovogodišnjom temom i motom, učenici i učitelji PŠ Salinovec obilježili su Mjesec hrvatske knjige nizom aktivnosti koje je za njih pripremila učiteljica hrvatskog jezika V. Posavec Kovač, a sve aktivnosti bile su povezane s kulturnom baštinom i nasljeđem. Od početka nastavne godine učenici su sudjelovali na raznim literarnim natječajima na kojima su svoju školu predstavili materinskim govorom, odnosno dragim salinovečkim, željezničkim i stažnjevečkim kajem te na taj način pokazali da i oni rade na očuvanju svog kulturnog identiteta. Svojim pjesmama postigli su zavidne rezultate, nagrađeni su na Malom kaju u Zelini, na Zboru malih pjesnika u Zlataru, na Tjednu kajkavske popevke u Krapini,a najponosniji su i ovogodišnjom prvom nagradom koju su osvojili na manifestacji Draga domača rieč u Ivancu. Ovom prilikom čestitke svim mladim pjesničkim dušama, a posebno  Karli Bahun, Emi Posavec Kovač i Ivi Povuk na nagrađenim radovima.

Osim sudjelovanjem na kajkavskim literarnim natječajima, učenici 5. i 6. razreda upoznali su se sa značenjem i važnošću našeg dragog kamena hrvatske pismenosti, s Bašćanskom pločom i prvim hrvatskim pismom, glagoljicom, te su učenici 5. razreda  na satu Hrvatskog jezika izrađivali replike Bašćanske ploče, a učenici 6. razreda su se  na satu Likovne kulture poigrali slovima glagoljice kojima su ukrasili i školski pano.

Učenike 7. i 8. razreda posjetila je spisateljica  Ivanka Kunić, rođena Ivančanka, koja se učenicima predstavila svojim pjesmama i dogodovštinama iz  djetinjstva, ali i kulturnim običajima i tradicijama našeg kraja.

Učenici grupe Kreativnog izražavanja i stvaranja organizirali su za sve učenike i učitelje večer poezije u suradnji s ivanečkim pjesnicima, Darkom Foderom, Josipom Krašem i Ivanom Kušteljegom koji su im za ovu prigodu ustupili i ime  Kolovrat riječi, ali s predznakom dječji, jer su ovog puta djeca bila u ulozi voditelja i organizatora priredbe. Učenici su scenski pripremili i prikazali pjesme navedenih pjesnika, kroz igru, smijeh, glumu  i zabavu pokazali su prisutnima kako oni doživljavaju  stihove i koliko cijene i njeguju materinski govor.

Također djeca su čitala svoje autorske stihove, a njihove izvedbe upotpunili su  i gostujući pjesnici svojim stihovima. U ležernoj i toploj atmosferi za djecu je organizirana i nagradna igra u kojoj su učenici pokušali odgonetnuti značenje određenih riječi zavičajnog govora i osvojili nagradu - zbirku pjesama Ivanke Kunić koja ih je također posjetila.  Priredbom smo istaknuli važnost očuvanja zavičajnog govora i njegovanja riječi kojima su govorili naši preci.

Mjesec hrvatske knjige završili smo veselim druženjem s glumcem Adamom Končićem koji se učenicima predstavio odgovarajući na njihova pitanja, baladama Petrice Kerempuha te  pjevnim izvedbama zagorskih pjesama u pratnji učiteljice Jelene Gotal. U razgovoru gospodin Končić naglasio je učenicima koliko je važno ne sramiti se svog porijekla, čuvati i njegovati kulturnu baštinu i običaje svog zavičaja te biti uporan u postizanju svojih ciljeva.

Jedan od njegovih savjeta navest ćemo i kao svojevrsnu završnu poruku ovogodišnjeg Mjeseca hrvatske knjige: „Ako želite uspjeti u životu, čitajte, puno čitajte!“

Ovom prilikom zahvaljujemo se svim gostima koji su se srdačno odazvali na naše pozive, ravnatelju, roditeljima i učenicima koji su sudjelovali u  organizaciji ovih aktivnosti i naravno, učiteljici V. Posavec Kovač koja je osmislila i pokrenula sve ove aktivnosti.

VPK