„Skrajski kaj – kaj za Kraj“

Autor: Renata Papec, 4. 4. 2018.

U utorak, 27. ožujka 2018. , u PŠ Tina Ujevića u Salinovcu održana je završna manifestacija i priredba projekta koji nosi naziv „Skrajski kaj-kaj za Kraj“, koji su zajedno s učenicima pripremile učiteljice Valentina Posavec Kovač i Sonja Poljak. Osnovni cilj projekta jest očuvanje i promicanje bogate kulturne i kajkavske  baštine našeg zavičaja, kao i svih krajeva kajkavskog govornog područja.

Projektom želimo upoznati naše učenike s kulturom, tradicijama, običajima i zanatima naših starih te promicati očuvanje i njegovanje izričaja na materinskom govoru, našem dragom kaju, kako se ne bi zaboravilo takvo bogatstvo. Želja nam je upoznati i kulturnu baštinu šireg ivanečkog kraja, kao i svih ostalih krajeva u kojima se govori kajkavskim narječjem. Upravo iz tog razloga projekt nosi naziv „Skrajski kaj – kaj za Kraj“ jer se projekt provodi u PŠ Salinovec koja se nalazi u području u kojem se govori „skrajskim kajem“ i u kojem žive tzv. „Skrajščuni“, ali nosi i naziv „kaj za Kraj“ jer projektom želimo uključiti i sve ostale krajeve u kojima se govori kajkavskim narječjem i dovesti ih u naš „Kraj“ kako bi se upoznali i s njihovim izričajem, kulturom i običajima.

Ove godine naglasak je stavljen na prezentiranje starih, kućnih obrta  salinovečkog kraja i šireg zavičaja. Učenici su imali priliku upoznati kako se nekad živjelo i radilo. Predstavljen im je pintar, gospodin Vinko Čiček Lepoglavec koji je u mladosti izrađivao drvene bačve i bavio se stolarijom, zatim kovač Marko Hranić koji je učenicima prikazao kako su se nekad izrađivali predmeti od željeza poput sjekira, kosa, potkova i sličnih predmeta. Gospodin Ivan Lončar prikazao im je izradu tradicionalnih muzičkih instrumenata poput cimbala, bisernica, brača. Učenici su imali priliku isprobati izrađivati korpe uz pomoć korpara, g.  Dragutina Stančića, okretati lončarsko kolo i izraditi glineno posuđe uz vještu ruku lončara, gospodina   Stjepana Petaka, poslušati priču o nastanku ugljena i o vuglenici u Ivanečkoj Željeznici koju im je detaljno ispričao g. Slavko Hranić. O izradi starinskih škrinja bez kojih je nekad bilo nezamislivo živjeti ispričao nam je mnoštvo zanimljivih priča g. Stjepan Kraš,a njegov rad i drvorez u školi predstavio je učitelj Josip Kraš. Kako radi mlin i kako je bilo živjeti uz mlin, učenicima je ispričao g. Stjepan Friščić, a učenici su se i sami okušali u  mljevenju  kukuruza na starinskoj „žrvi“.

Tijekom ožujka učenici su posjetili i  intervjuirali naše goste te pripremili kratak film koji smo svi zajedno pogledali  na završnoj manifestaciji. U svojim obiteljima potražili su starinske predmete i pripremili izložbu „V babičine kuhinje“, a u tome nam je i  pomogao svojim predmetima g. Ivan Marković. Osim toga učenici su pripremili  prekrasnu izložbu fotografija pod nazivom „Retrospekcija kroz objektiv sadašnjosti“ kojom  su pokušali prikazati motive iz prošlosti, ali u današnjem vremenu. Tajnim glasovanjem svih učenika, učitelja i gostiju nagradu za najbolju fotografiju osvojila je Melanija Čaklec, učenica 6. Razreda,  za fotografiju svoje bake pod nazivom „Molim se za vas“.  Manifestacija je ,naravno ,završila priredbom koju su osmislili učenici dramske grupe pod vodstvom učiteljice Hrvatskog jezika. Na priredbi učenici su izveli nekoliko igrokaza na materinskom jeziku, a priredbu su upotpunili gosti, dječji tamburaški sastav Varaždinske glazbene udruge. Tijekom dana učenici su odradili niz zanimljivih zadataka koje će objediniti u završnu prezentaciju i predstaviti time čitav tijek projekta na Noć knjige, 24. travnja 2018.uU Gradskoj knjižnici i čitaonici „Gustav Krklec“ u Ivancu.

Ovom prilikom se zahvaljujemo svim sudionicima, gostima, učenicima, roditeljima, ravnatelju i kolektivu škole koji su nam na bilo koji način pomogli i omogućili da uspješno provedemo projekt i završnu prezentaciju i manifestaciju u školi.

VPK