U našoj školi obilježeni Međunarodni dana mačaka te Međunarodni dana kućnih ljubimaca

Autor: Renata Papec, 1. 3. 2018.

Druženjem s članicama udruge Sklonište dobrote te njihovim štićenikom, mačkom Onixom završilo je obilježavanje Međunarodnog dana mačaka te Međunarodnog dana kućnih ljubimaca koji padaju na 17. i 20. veljače u našoj školi.  Obilježavanje tih dana povezano je s provedbom projekta Daj šapi glas! koji je pokrenut kod nas te se provodi i u desetak drugih škola diljem Hrvatske uz preporuku Ministarstva znanosti i obrazovanja.

Od 17. do 26. veljače učenici pisali su sastavke vezane uz opise ljubimaca ili zanimljive doživljaje s ljubimcima, izrađivali slike mačaka na satu likovne kulture, gledanje filma s likom mačka u njima te prikupljali donacije u hrani i higijenskim potrepštinama za Udrugu.

U Maloj školskoj dvorani 26. veljače, šesti sat popodnevne smjene, dvije članice Udruge Sklonište dobrote koja se brine o napuštenim macama, Damira i Marta, predstavile su Udrugu i konkretne probleme s kojima se susreću brinući o tim macama. U razgovoru s njima učenici, nastavnici i roditelji saznali su na koje se načine može pomoći bilo udruzi, bilo mačkama koje nađemo napuštene. Udruga trenutno brine o oko stotinjak napuštenih maca, nemaju azil, već su mace smještene u većem broju po kućama članica udruge i kod teta čuvalica.

Pozvale su učitelje, učenike i njihove roditelje da postanu tete i stričeki čuvalice, da mogu pomoći donacijom ili mogu biti kumovi ili anđeli određenim teško udomljivim macama. Donirana je prikupljena hrana, dekice i  učenički likovni radovi za buduće aukcije. Roditelji su učenicima kupili i suvenire tipa majica, jastučića i igrački u obliku maca te šalica za potporu Udruzi. Najdojmljiviji dio te večeri bilo je druženje s mačkom Onixom, iznimno pitomim štićenikom Udruge koji je uživao u maženju.