Noć muzeja 2018.

Autor: Renata Papec, 5. 2. 2018.

Učenici sedmih i osmih razreda naše škole sudjelovali su 26. siječnja 2018. na manifestaciji Noć muzeja 2018. u Zagrebu. Ovogodišnja Noć muzeja koncipirana je pod naslovom i olimpijskim geslom: Muzej i sport. Naglasak je stavljen na sagledavanje postojećih i stvaranju novih zbirki i muzeja na temu sporta, poticanju očuvanja vrednovanja sporta,

u svim njegovim pojavnim oblicima, te stvaranju ozračja osjetljivosti na sport kao kulturološku vrijednost i njegovu prisutnost u raznim oblicima društvenog i individualnog stvaralaštva, ta na aktivnom uključivanju posjetitelja u aktivnosti muzeja i stvaranju nove muzejske publike.

Učenici su razgledali osam muzeja. U Muzejsko - memorijalnom centru Dražen Petrović vidjeli smo njegov stalni postav te smo pogledali dokumentarni film o Draženu Petroviću. u Tehničkom muzeju bila je uz stalni postav muzeja i izložba 30 godina UNIVERZIJADE '87. Muzej Mimara, Hrvatski školski muzej, HT muzej, Etnografski muzej, Hrvatski povijesni muzej te Hrvatski prirodoslovni muzej uz svoj stalni postav izložili su i dio s tematikom sporta. Učenike su vodili učiteljica Melita Brodar i učitelj Damir Švelec.

Dojmovi učenika:

Kao i svake godine na noć muzeja, učitelji  Damir Švelec i Melita Brodar poveli su nas, učenike sedmih i osmih razreda, u razgledavanje muzeja.

Ove smo godine posjetili zagrebačke muzeje poput Tehničkog muzeja, Mimare, Etnografskog muzeja, Hrvatskog povijesnog muzeja i Hrvatskog prirodoslovnog muzeja, no većini se učenika najviše dojmio Hrvatski školski muzej u kojem nas je dočekala dramska skupina koja je uvjerljivo uprizorila borbu za prava žena u školstvu u 20. stoljeću u Hrvatskoj. Na putu prema Ivancu, u busu je vladala odlična atmosfera budući da su učenici međusobno raspravljali o svojim dojmovima. Većina je komentara bila pozitivna.

Hvala učiteljima koji su nas marljivo brojali i po nekoliko puta kako bi se uvjerili da smo svi na broju i naravno, puno zabave sljedećim generacijama!

Ivana Janković, 8. d

Prekrasno provedena noć počela je odmah čim smo se ukrcali u autobus , odmah smo se međusobno počeli razgovarati i zabavljati se!

Za sat vremena smo stigli u Zagreb, iskrcali smo se i krenuli prema muzeju pod nazivom Muzejsko - memorijalni centar Dražen Petrović , muzej ima prekrasno tematiku izloženih nagrada Dražena Petrovića te smo na kraju pogledali kratak dokumentarni film u kojem je prekrasno sažeto 28 godina Draženova života . Po završetku film otišli smo do Tehničkog muzeja " Nikola Tesla " u kojem su izloženi različiti eksponati, od aviona do dijela s vatrogasnom opremom. Uslijedila je šetnja do Etnografskog muzeja te Muzeja Mimare. U Hrvatskom školskom muzeju najviše mi se svidjela predstava koju su izveli učenici jedne škole, Gombanje kroz povijest.

Na kraju smo posjetili Prirodoslovni muzej koji mi se od svih najviše svidio zbog raznovrsnost životinjskih vrsta koji su tamo izložene i prikazane . Izlet mi se  mi se jako svidio i dojmio.

Krešimir Lukačić, 8. s