Terenska nastava Jasenovac-Kutina

Autor: Valentina Posavec-Kovač, 4. 12. 2019.

Za učenike osmih razreda Područne škole Salinovec organizirana je  terenska nastava u Memorijalni centar Spomen područje Jasenovac kao dio Projekta Šafran i radionica o holokaustu koje provode učiteljice povijesti i hrvatskog jezika, Sonja Poljak i Valentina Posavec Kovač. U Jasenovcu su učenici  kroz virtualnu stvarnost imali priliku doživjeti izgled i veličinu cijelog logora te se putem predavanja vodiča upoznati s političkim prilikama u Hrvatskoj za vrijeme Drugog svjetskog rata.

Također su dobili informacijama o žrtvama režima tadašnje države.  Nakon toga su slijedile radionice u kojima su učenici samostalno istraživali muzej tražeći odgovore. Takvom interakcijom, uz pomoć virtualne stvarnosti i predavanja, učenici su brzo  i bez problema pronašli odgovore, usvojili podatke i formirali svoje dojmove i mišljenja o logoru.

Nakon Jasenovca, u sklopu projekta „Skrajski kaj-kaj za Kraj“, posjetili smo i Muzej Moslavine te se upoznali s tradicionalnom kulturom, običajima  i baštinom tog  područja. Posjetili smo i Moslavačke trijemove kako bi mogli usporediti njihovu tradiciju i način života s našim običajima.

Ovom prilikom posebno zahvaljujemo gradonačelniku grada Ivanca, gospodinu Miloradu Batiniću koji je uvidio važnost upoznavanja naših učenika s tim dijelom povijesti te nam je financijski pomogao  u organizaciji terenske nastave.

5.a 5. b 5. c 5. d 5. e
5. s 6. a 6. b 6. c 6. d