„Kaj je naša duša i naša popevka“

Autor: Valentina Posavec Kovač, 27. 2. 2020.

U organizaciji Europskog centra za darovite Hrvatska i Centra izvrsnosti za hrvatski jezik Varaždinske županije, a pod pokroviteljstvom Ministarstva znanosti i obrazovanja u srijedu, 26.veljače, u Varaždinskim Toplicama  održan je 1. Festival „Ivan Kukuljević Sakcinski „ zajedno sa Smotrom dječjeg kajkavskog pjesništva „Kaj je naša duša i naša popevka.  Program Festivala upotpunili su i dr.sc. Kristian Noivak koji je održao predavanje o Ivanu Kukuljeviću Sakcinskom te dr.sc. V. Piškorec i dr.sc. I. Kurtović Budja koji su svim prisutnim sudionicima prezentirali Zvučni atlas hrvatskih govora.

Nakon predavanja slijedio je program smotre koji su ,među ostalima, upotpunili i učenici PŠ Tina Ujevića iz Salinovca. U suradnji s Udrugom Potkalnički plemenitaši članovi dramske grupe i pjevačkog zbora uprizorili su bal na dvoru Ivana Kukuljevića Sakcinskog. Uz dvorski ples, pjevački zbor izveo je poznatu budnicu Još Horvatska ni propala, a učenici dramske skupine su odglumili Kukuljevića, Preradovića, Sidoniju i Dragojlu kroz recitacije njihovih djela. Za nastup učenike su pripremile učiteljice Valentina Posavec Kovač i Lucija Geček.  Svojim nastupom oduševili su mnogobrojnu publika i tako s ponosom predstavili svoju školu, kao i matičnu školu koja ponosno nosi naziv Ivana Kukuljevića Sakcinskog.

Na Smotri dječjeg pjesništva „Kaj je naša duša i naša popefka“ sudjelovalo je 90 autora od kojih je stručno povjerenstvo odabralo 40 radova za objavu u zborniku. U zbornik su ušle tri pjesme učenica PŠ Salinovec; Eme Posavec Kovač, Gabriele Miklošić i Vide Grahek. Na smotri izvedene su pjesme Eme i Gabriele, a Emina pjesma osvojila je i treću nagradu. Čestitamo našim dragim pjesnikinjama i njihovoj mentorici V. Posavec Kovač na iznimnom uspjehu.

5.a 5. b 5. c 5. d 5. s
6. a 6. b 6. c 6. s 7. a