Dani kruha u PŠ Salinovec „Kruh naš svagdašnji – od berbe kukuruza do slatkog kruha“

Autor: Valentina Posavec Kovač, 13. 10. 2019.

Dani kruha i zahvalnosti za plodove jeseni tradicionalno se obilježavaju tijekom listopada u našoj školi. Svake godine na poseban način učenici i učitelji prikazuju važnost kruha i svih jesenskih plodova za naš život. Ove godine u sklopu tradicionalne priredbe proveden je i dio projekta „Skrajski kaj-kaj za Kraj“. Ovogodišnja tema projekta su tradicionalni običaji našeg kraja te su tako učenici tog dana oživjeli sjećanja i upriličili već polako zaboravljene običaje tijekom berbe kukuruza .

Običaje „branja i triebljenja kuruze“ upotpunili su tradicionalnim pjesmama, recitacijama, igrama i natjecanjima u „ružđenju kuruze“, „ meljenju kuruze na žervi“, miešanju kuruznoga kruha“.

Nakon prikaza tradicionalnih običaja i svih faza u nastajanju kukuruznog kruha, učenici su uz pomoć svojih mama i baka pripremili bogat stol prepun jesenskih plodova i različitih krušnih proizvoda. Obilježavanju Dana kruha pridružio se ravnatelj škole Damir Jagić i velečasni Kristijan Stojko. Priredbu je pripremila časna Ivana, a kroz projekt učenike vode učiteljice Valentina Posavec Kovač, Sonja Poljak i Lucija Geček.

Zadovoljstvo svih sudionika može se vidjeti iz predloženih fotografija, a ovom prilikom posebno zahvaljujemo roditeljima, bakama i djedovima, našem dragom domaru, tetama kuharicama i članicama grupe Kreativnog stvaranja i izražavanja koji su pomogli u ostvarenju priredbe i projekta.

VPK

5.a 5. b 5. c 5. d 5. s