Učiteljica informatike Renata Papec sudjelovala je na ovogodišnjoj konferenciji CUC 2026 s četiri izlaganja, i to kroz dva BOF-a, jednu radionicu i jedno interaktivno predavanje.

Kao prva autorica sudjelovala je u dvama BOF-ovima i jednoj radionici. Prvi BOF, „AI incidenti u školi: deepfake, AI-bullying i privatnost bez panike”, održala je u suradnji s Ljiljanom Inkret-Martinčević iz II. osnovne škole Varaždin i Marinelom Schatten iz Graditeljske, prirodoslovne i rudarske škole Varaždin. U sklopu ovog izlaganja otvorena su pitanja vezana uz sigurnost učenika, zaštitu privatnosti i izazove koje umjetna inteligencija donosi u školsko okruženje.

Drugi BOF, „Bez detektora: dokaz učenja u doba AI”, održala je s Jasminkom Belščak iz Osnovne škole Petrijanec. Naglasak je bio na vrednovanju učenika u vremenu kada alati umjetne inteligencije postaju dio svakodnevice, pri čemu je istaknuta važnost zadataka i aktivnosti koji omogućuju uvid u stvarno razumijevanje, trud i samostalnost učenika.

Samostalno je vodila radionicu „AI bez iluzija: izradi svoj predmetni asistent”, u kojoj je sudionicima predstavila mogućnosti praktične primjene umjetne inteligencije u nastavi. Radionica je bila usmjerena na izradu predmetnog asistenta koji može pomoći učiteljima u planiranju nastave, pripremi materijala i prilagodbi sadržaja potrebama učenika.

Na konferenciji je sudjelovala i kao suradnica u interaktivnom predavanju „Sposobnost učenika osnovnih i srednjih škola u prepoznavanju AI-generiranih videozapisa i vijesti”, čije su autorice Marinela Schatten i Ljiljana Inkret-Martinčević. Predavanje je obuhvatilo temu prepoznavanja AI-generiranih sadržaja te važnost razvoja kritičkog promišljanja i medijske pismenosti kod učenika.

Sudjelovanje na CUC-u 2026 povezano je i s radom učiteljice na provedbi CARNET-ova projekta BrAIn u školi. Teme izlaganja obuhvatile su primjenu umjetne inteligencije u obrazovanju, pitanja sigurnosti i privatnosti te nove pristupe učenju i vrednovanju.

Na konferenciji je učiteljica informatike sudjelovala kroz više aktivnosti, pritom razmjenjujući iskustva i primjere iz prakse s drugim odgojno-obrazovnim djelatnicima.

Skip to content