U sklopu webinara „Nastavnici za nastavnike 13 – BrAIn by CARNET“, održanog 25. svibnja 2026. godine, učiteljica informatike Renata Papec održala je predavanje pod nazivom „Digitalni alati u nastavi umjetne inteligencije – što funkcionira, a što ne?“.

Predavanje je dio kontinuiranog rada na provedbi CARNET-ova projekta BrAIn u školi, kojim se sustavno istražuju mogućnosti i izazovi primjene umjetne inteligencije u odgojno-obrazovnom procesu. Ovo je ujedno bilo drugo predavanje koje je autorica održala u okviru ciklusa webinara „Nastavnici za nastavnike“, nastavljajući dijeliti iskustva i primjere dobre prakse s nastavnicima iz cijele Hrvatske.

Dio rezultata i iskustava stečenih tijekom provedbe projekta BrAIn predstavljen je i na CARNET-ovoj konferenciji, gdje su sudionici imali priliku upoznati konkretne primjere korištenja umjetne inteligencije u nastavi te raspravljati o njezinoj odgovornoj i pedagoški promišljenoj primjeni.

Tijekom webinara naglašeno je kako su alati umjetne inteligencije već postali sastavni dio svakodnevice učenika te da je važno razvijati aktivnosti koje učenike potiču na kritičko promišljanje, provjeru informacija i argumentirano donošenje zaključaka. Istaknuto je da cilj nije zabranjivati korištenje umjetne inteligencije, nego učenike osposobiti za njezinu odgovornu i svrsishodnu uporabu.

Sudionicima su predstavljene praktične aktivnosti koje se mogu neposredno primijeniti u nastavi. Aktivnost „AI detektiv“ usmjerena je na provjeru točnosti informacija koje generira umjetna inteligencija, dok „Prompt duel“ razvija vještine oblikovanja kvalitetnih upita i kritičke analize dobivenih odgovora. Aktivnost „AI kao pomoćnik, ne autor“ naglašava važnost transparentnosti procesa rada te očuvanja autentičnosti učeničkih uradaka.

Posebna pažnja posvećena je oblikovanju nastavnih zadataka koji zahtijevaju vidljiv trag učeničkog razmišljanja. Kroz konkretne primjere pokazano je kako male promjene u formulaciji zadataka mogu značajno povećati razinu analize, usporedbe izvora i argumentacije te smanjiti mogućnost nekritičkog preuzimanja sadržaja generiranog umjetnom inteligencijom.

Predavanje je završilo pregledom preporuka relevantnih međunarodnih i nacionalnih organizacija, uključujući CARNET, Europsku komisiju i UNESCO, koje naglašavaju važnost etične, sigurne i pedagoški utemeljene primjene umjetne inteligencije u obrazovanju.

Zaključeno je kako umjetna inteligencija ima najveću vrijednost onda kada učenike potiče na razmišljanje, istraživanje i propitivanje, a ne kada ih oslobađa procesa učenja. Najvažnije pitanje pritom nije koji alat koristimo, već što učenici nakon aktivnosti bolje razumiju, provjeravaju i mogu objasniti.

Renata Papec

Skip to content