Povijest školske knjižnice

Školska knjižnica u OŠ Ivana Kukuljevića Sakcinskog, Ivanec ima dugu tradiciju. To je vidljivo iz njezine zbirke rare u kojoj se nalaze 72 knjige i uvezani časopisi Napredak i Priroda. Na knjigama su inventarni brojevi i signature prema tadašnjem načinu označavanja. Najstarije su dvije knjige, Basariček, S. Pedagogija : 1. dio : uzgojoslovje i Kišpatić, M. Slike iz geologije : prirodopisne i kulturne crtice iz 1880. godine. Na drugoj knjizi se nalazi pečat Djevojačke niže pučke škole u Ivancu, jedne od škola čiji je pravni sljednik naša škola (druga škola je Obća pučka škola dječačka Ivanec). Prvi je puta Knjižnica spomenuta 1889.: Zavod milosrdnih sestarah pobrinuo se većim djelom za sve školske knjige koje su uvedene u školsku knjižnicu a ove jesu… nakon čega slijedi popis 64 različitih naslova – svojevrsni inventarni zapis u Spomenici Djevojačke škole u Ivancu : 1890. – 1919, ljetopisni dio za 1889. Najstarija sačuvana inventarna knjiga počela se voditi 9. 1. 1953.

Inventarne knjige koje nemaju povijesni karakter od 1988. vodila je ondašnja knjižničarka Zdravka Friščić do 1997. kada ju mijenja knjižničar Antun Prević pod čijim vodstvom knjižnica djeluje do početka školske godine 2001./02. kada na radno mjesto knjižničarke dolazi knjižničarka Draženka Stančić. U šk. godini 2002./03. Knjižnica je preselila u novoizgrađeni dio. Do tada je dijelila prostor sa školskom pedagoginjom. Novi je prostor lijep, svijetao i na centralnom mjestu škole. U školskoj godini 2007./2008. knjižnica dobiva još jednu knjižničarku na pola radnog vremena: Danijelu Peček. Knjižnica je dobro opremljena tehnikom, pri završetku je proces informatizacije knjižničnog fonda.

Nedostaci knjižnice: broj građe ni prostor ne zadovoljava standard, problem su i nestandardne police, potreba za obnovom računalnog fonda, puno radno vrijeme druge knjižničarke koje će omogućiti dulje radno vrijeme školske knjižnice.

Prednosti knjižnice: zastupljenost većeg broja aktivnosti u knjižnici i popularnost među korisnicima.

« Listopad 2020 »