2016-05-15 09:52:00

IZVANUČIONIČNA NASTAVA IZ TEHNIČKE KULTURE

Održana je u toku četvrtog i pet mjeseca ove školske godine. Učenici petih razreda i ove godine su bili u centru  Ivanca. Pripadnici PU Ivanec Davor Blaško i Matija Brežni na zabavan i poučan način još su više učenicima približili znanje o regulaciji prometa na raskrižju,

prometnim znakovima i propisima kojih se trebaju pridržavati radi svoje sigurnosti i drugih sudionika u prometu te opasnim situacijama u kojima se djeca mogu naći kad su sama kod kuće, koje su moguće posljedice te kako reagirati u takvim slučajevima. Učenicima se predavanje jako dopalo pa su postavljali mnoga pitanja.

U posjeti Vatrogasnoj stanici Ivanec bili su šestih razredi. Predavanja je održao zapovjednik Mario Rogina. Opisan im je trokut izgaranja  te način gašenja različitih vrsta požara i razlozi radi kojih se moraju koristiti točno određena sredstva za gašenje. Vezano uz nastavu opisan je način djelovanja aparata, strojeva i agregata koje koriste. Demonstriran je brzi način oblačenja kod odlaska na intervenciju, gašenje CO2 aparatom, vodom, pjenom, korištenje boce s kisikom i maske u zadimljenom prostoru, spašavanje sa visina, opisano spašavanje u planini. Učenici su bili zainteresirani za sudjelovanje u demonstracijama koje su mogli odraditi i isprobati na licu mjesta  i pri tome osjetiti kako je  gasiti požar sa različitim sredstvima te težinu vatrogasne opreme. Dosta učenika i učenica zainteresiralo se kako postati član DVD-a Ivanec.

Na terenskoj nastavi u ITAS PRVOMAJSKI bili su učenici sedmih razreda. Kroz proizvodni pogon ove ivanečke metalne firme proveo nas je direktor proizvodnje Alen Kanjir i učenicima objasnio cijeli proizvodni proces u proizvodnji dijelova, alata i alatnih strojeva koje imaju u svojem proizvodnom programu. U sklopu predavanja učenici su vidjeli kako izgleda potrebna tehnička dokumentacija, radni proces, mjerenje tvrdoće dijelova, pomagala i uređaje koji se koriste za kontrolu dijelova koji moraju imati točnost u tisućinkama milimetra, stare strojeve koje pomalo zamjenjuju skupi numerički upravljani obradni centri, montažu i elektromontažu strojeva uglavnom za strano tržište, manje i velike stropne dizalice koje se koriste pošto se dijelovi budućih strojeva rade iz teških odljevaka. Učenike je zanimalo sa kojim zanimanjima se može zaposliti u ITAS-u i visina plaće. 

 

Osmi razredi su u sklopu izvanučionične nastave posjetili HE Varaždin. Osim za proizvodnju električne energije ona služi za obranu od poplava, erozivnog djelovanja rijeke, odvodnjavanje i navodnjavanje. Najstarija je elektrana na rijeci Dravi  sa trideset zaposlenih. Radi od 1975. godine i proizvodi najviše struje, maksimalno oko 90 MWh na dan. Ima pad vode od 23 metra, a protok Drave je 315 metara kubičnih u sekundi. U sklopu elektrane učenici su vidjeli branu, dovodni i odvodni kanal, strojarnicu u kojoj se nalaze dva generatora izmjenične struje promjera gotovo šest metara, mase 325 tona koje  pokreću Kaplanove turbine sa uspravnom osovinom, transformatorsko postrojenje koje struju od 10kV transformira na napon od 110 kV i šalje na dalekovod, dvije dizalice pomoću kojih se čisti smeće ispred brane, manju i veću koja čisti dno do dubine od dvanaest metara. Učenici nisu išli do akumulacijskog jezera ali su ga vidjeli preko kamera iz komandne sobe iz koje se vrši upravljanje hidroelektranom. Upravljanje svim elektranama na rijeci Dravi također se vrši iz sjedišta koje se nalazi u Varaždinu.

 

 

 


Osnovna škola Ivana Kukuljevića Sakcinskog Ivanec