2015-11-30 10:15:02

Osmaši u Vukovaru

Učenici osmih razreda matične škole u Ivancu i područne škole u Salinovcu u pratnji razrednika, pedagoginje i učiteljica Povijesti realizirali su 19. i 20. studenoga 2015. terensku nastavu u Vukovaru.Terenska nastava provođena je u sklopu projekta Posjet osmih razreda Vukovaru koji organizira Javna ustanova Memorijalni centar Domovinskog rata Vukovar.

Cilj projekta je da učenici tijekom  dvodnevnog boravka u Vukovaru nauče o vrijednostima Domovinskog rata i Bitci za Vukovar. Veoma ispunjen i bogat raspored omogućio je učenicima spoznaju o žrtvi grada i žrtvi pojedinca u Domovinskom ratu. U sklopu dvodnevnog posjeta učenici su obišli memorijalne lokalitete u Vukovaru te Dvorac Eltz – Gradski muzej Vukovar i novootvoreni Muzej vučedolske kulture. Na kraju posjeta organizirana je Škola mira i kviz znanja za učenike. Cilj je Škole mira, na kojoj su kao gosti sudjelovali članovi nevladine organizacije Žene u crnom iz Srbije, prenošenje poruke mira, prihvaćanje različitosti, tolerancije i suosjećanja. Kviz znanja za učenike sadržavao je 20 pitanja o obrani grada Vukovara i Domovinskom ratu. Našu školu na kvizu znanja unutar programa Posjet osmih razreda Vukovaru predstavljali su Lara Hrg i Hrvoje Smontara. Pokazali su najbolje znanje i pobijedili. Primili su zahvalu za sudjelovanje u projektu i osvojeno 1. mjesto. (S. J.)

                                    Dnevnik posjeta Vukovaru

dan 19. 11. 2015.

U četiri ujutro krenuli smo na put zbog kojeg smo svi bili uzbuđeni. Posjetili smo Grad Heroj koji je pretrpio najveća razaranja i žrtve u Domovinskom ratu. U devet ujutro stigli smo u Vukovar pred kuću nobelovca Vladislava Ružičke gdje smo slušali predavanja o tome kako je Ilija Garašanin napravio program Velike Srbije kojim je Srbiju želio proširiti na Hrvatsku i susjedne zemlje. Taj plan, nastao još u 19. stoljeću,  pokušao se ostvariti u Domovinskom ratu. U krvavom četverogodišnjem ratu hrvatski branitelji obranili su i vratili okupirani teritorij. Poslije ručka  posjetili smo vukovarsku bolnicu u koju su dovodili ranjene Hrvate i Srbe. Osoblje u bolnici danonoćno je radilo u teškim uvjetima, a neprekidno su im stizali novi ranjenici.  Nakon pada Vukovara odvodeni su hrvatski ranjenici na Ovčaru gdje su i pogubljeni.  Razdvajani su muškarci od žena i djece. Mnoge obitelji tada su posljednji put bile zajedno.

Poslije  vukovarske bolnice posjetili smo dvorac obitelji Eltz, raskošnu građevinu koja svjedoči o hrvatskoj kulturnoj baštini.  Izgrađen je  na ušću rijeke Vuke u Dunav gdje se nalazi i veliki bijeli križ podignut u čast palim braniteljima u Domoviskom ratu. 

Nakon odlaska u hostel gdje smo se osvježili, poslije 17 sati krenuli smo u Muzej vučedolske kulture. Ovdje je otkriveno  jedno od najznačajnijih arheoloških prethistorijskih europskih nalazišta.

Navečer, nakon povratka u hostel, pogledali smo potresni film o Ovčari koju smo posjetili idući dan.

dan 20.11.2015.

Nakon što smo se odjavili iz hostela i doručkovali, krenuli smo prema Trpinjskoj cesti gdje se nalazi Spomen dom hrvatskim braniteljima. Na velikom zidu ispisana su imena poginulih branitelja što je u nama izazvalo suosjećanje prema njihovim obiteljima.

Na Memorijalnom groblju bili smo kratko, ali dovoljno da uvidimo broj mrtvih čiji su se spomenici pružali u nedogled. U njihovu čast svatko od nas zapalio je svijeću.

Najteže i najstrašnije bilo je slušati o strahotama koje je protivnička strana činila Hrvatima na Ovčari. Tamo su položene i osobne stvari poginulih čija su imena upisana u vječnom svijetlu. Pored Ovčare nalazi se spomenik i masovna grobnica u koju su zakopani mrtvi s Ovčare. Njih smo se sjetili u kratkoj molitvi.

Naš posjet Vukovaru završio je u Vojarni gdje smo razgledali oružje koje su koristili branitelji i slušali o obrani Vukovara.

Zbog velikog broja žrtava i stravičnog razaranja, Vukovar je postao simbolom Domovinskog rata. Od 1991. do 1995.  godine trajao je rat koji je osim brojnih žrtava, uništenih domova, nestalih osoba, unesrećenih obitelji, ostavio trag čije posljedice osjećamo i danas.

Matea Bunić, Petra Šoštar, 8.d

 

  

 

 


Osnovna škola Ivana Kukuljevića Sakcinskog Ivanec