2013-03-03 15:33:16

PREDSTAVLJANJE NOVOG BROJA IVANEČKE ŠKRINJICE

Dana 22. 2. 2013. g. u amfiteatru Srednje škole u Ivancu predstavljen je 8. broj časopisa Ivanečka škrinjica. Predstavljanju su nazočili članovi Povijesne skupine šestih razreda, učiteljice Suzane Jagić.

Na početku je g. Vesna Matišić najavila novi broj Ivanečke škrinjice. Novi broj predstavio je dr. sc. Siniša Krznar, glavni urednik.  Članci u Ivanečkoj škrinjici  podijeljeni su u nekoliko područja: Kolekcionarstvo, Speleologija, Povijest, Etnologija, Nematerijalna baština, Sjećanja i Ivanečki znanstvenici. U članku Kolekcionarstvo  govori se o radu Ivanečkog kluba kolekcionara, te o novim članovima. U Speleologiji se govori o provođenju niza terenskih istraživanja speleoloških objekata po Ivanščici, metodama rada,  o jami Voska luknja (30 m dubine te 28 m duljine), ima slika  životinja (Coleoptera te Chiroptera, porodica Rhinoloopus), o špilji i polušpilji Generalski stol, zatim o Voskoj špilji,  Karlovoj špilji, špilji Šumec, Bračkovoj špilji, rupi iznad Bračkove špilje, Bunkeru Očuri, rudnicima smeđeg ugljena, utvrđivanju stupnja ugroženosti, prijedlogu mjera zaštite staništa podzemne faune, provođenje monitoringa, a prikazan je statistički pregled rezultata istraživanja te se predlažu mogućnosti gospodarenja speleološkim objektima. U poglavlju Povijest govori se o gradu Klenovniku, koji se spominje od 1244. g., zatim se govori o padu francuskog balona u selu Crkovcu (22. 9. 1929. g.) te se predstavlja Udruga ivanečki vitezovi-čuvari i promicatelji baštine, etike i viteštva. U Etnologiji se govori o zdencima u Ivancu i okolici nekad i danas; ima mnogo slika zdenaca poput zdenca u Bedencu, Lovrečanu, Margečanu, Punikvama, Stažnjevcu… U Nematerijalnoj baštini govori se o priči o Starcu i vragu na ivanečkom, lepoglavskom i bednjanskom govoru. U članku Sjećanja govori se o nekadašnjoj Vulici - danas Rajterovoj te obnovi rudarstva u Ivancu nakon II. svjetskog rata. U članku Ivanečki znanstvenici govori se o ivanečkim znanstvenicima: mladoj generaciji. Spominju se: Antun Kraš, dr. sc. elektrotehnike, Antonija Zaradija-Kiš, dr. sc. književnosti, Krešimir Krnic, mr. sc. indologije, Jasminka Bonato, mr. sc. fizike, Goran Đukić, dr. sc. strojarstva, Suzana Jagić, dr. sc. povijesti, Siniša Krznar, dr. sc. arheologije, Marija Brgles, dr. sc. kemije i Rosana Ribić, dr. sc. kemije. Dva je puta tijekom predstavljanja Lana Srednoselec svirala gitaru. Na kraju je Tomica Matišić predstavio speleološki projekt o speleološkim objektima Ivanščice na području Lepoglave. Nakon predstavljanja slikali smo se za uspomenu na događaj s našom učiteljicom povijesti Suzanom Jagić i sa urednikom Sinišom Krznarom.

                                                                       IZRADILE:                                                            Antonia Grabar, Nikolina Posavi, Mihaela Glavica ; 6.b                                                                             

Osnovna škola Ivana Kukuljevića Sakcinskog Ivanec