Web 2.0 alati - digitalni alati

Izrada digitalnog Escape room-a

Autor: Renata Papec, 7. 10. 2021.

Izrada escape room-ova postala je vrlo popularna u ovom razdoblju Covid-a 19. Laka je za izradu, a oni koji je rješavaju se zabavljaju, a ipak nešto i nauče. Escape room može se raditi u nekoliko alata, no najčešći i najkorišteniji jest Google forms. Najčešće ih koriste učitelji, a počeli su ih i izrađivati i učenici na poticaj njihovih učitelja. Mnogi ih preferiraju preko običnih kvizova jer imaju sekcije u kojima su postavljena pitanja, a da prijeđete iz jedne sekcije u drugu potrebna je lozinka koju dobijte rješavanjem baš tih zadataka. Učenici se moraju više fokusirati na rješavanje, a i zanimljivije im je od običnog kviza.

Za rad na Google Forms-u potreban vam je Google račun, to jest G-Mail. Pomoću njega se prijavite na Google Forms te možete započeti s radnjom escape room-a. Prvo je obrascu potrebno dati ime/naslov, a zatim počinjete s obradom. Uvijek je dobro, prije izrade escape room-a, napraviti se neke natuknice o temi o kojoj radite escape room. To mogu biti neka pitanja, izmišljena priča vezana za temu ili nešto slično. U obrazac možete dodati: pitanja, odjeljak, naslov i opis, videozapise, slike ili možete uvesti pitanja. Sve te mogućnosti imaju još dodatne ostvarljivosti, na primjer, pitanja mogu biti: kratak odgovor, dugi odgovor, padajuće, višestruki odabir, rešetka…

Slika 2. Mogućnosti dodavanja

Slika 3. Ostvarljivosti pitanja

Što čini obrazac escape room-om, a ne kvizom?

Escape room je poseban po tome da ima dosta odjeljka ili sekcija, npr. u prvoj sekciji je više priče i uvoda, u drugoj najviše pitanja i zadataka te zavrzlama priče, trećoj rasplet priče i manje zadataka te u posljednjoj završetak priče te ispitanikovo mišljenje i prijedlozi za buduće poboljšanje. Da bi se prešlo iz jedene sekcije u drugu potreban je ključ ili lozinka koju ste dobili rješavanjem zadataka ili pomoću nekog zaključivanja. Ta se lozinka također može nalaziti na kraju priloženog kviza iz npr. Wordwall-a, Learning apps-a ili sličnog. Prijelaz iz jedne sekcije u drugu dodaje se potvrdom kratkog odgovora. Postavite pitanje: Koja je lozinka za dalje?, te se može dodati „Hint“, npr. lozinka se nalazi na kraju drugog kviza.

Slika 4. Primjer potvrđivanja odgovor

Izrada escape room-a lakša je u paru jer svaki od para ima različite ideje te se escape room mnogo brže izradi. Da se radi u paru, partneru je potrebno poslati link za uređivanje na njihov G-Mail.

Slika 5. Postupak dijeljenja obrasca/ dodavanje partnera

Korisni dodaci za escape room

Da bi escape room bio odličan, potrebno je dodati poveznice za različite kvizove i zadatke izvan samog obrasca. Najkorisniji programi za izradu tih kvizova su Wordwall, Learning apps te Jigsaw maker. U tim programima napravite kratke kvizove sa zadacima vezanima za priču i temu escape room-a. Na njihovim krajevima stavite lozinku za daljnju sekciju. Time ispitanici riješe više zadataka te više toga nauče. Dobro je koristiti raznolike vrste kvizova i pitanja kako bi se ispitanici više zabavili te da ih raznolikost privuče daljnjem rješavanju.

« Ožujak 2024 »