Oživljavanje tradicionalne arhitekture učeničkom kreativnošću

Autor: Sonja Poljak, 8. 4. 2021.

U Područnoj školi Tina Ujevića Salinovec održane su  likovne radionice u sklopu Erasmus + projekta The trail of architecture of the region where we live. Nakon upoznavanja učenika s ciljevima projekta te otkrivanjem, promatranjem i upoznavanjem tradicionalnih građevina našeg kraja i šireg zavičaja, učenici 6. do 8. razreda koji su se uključili u projekt, koristeći različite likovne tehnike  od vodenih boja, tempera do laviranog tuša, prikazali su tradicijsku arhitekturu svoga kraja po vlastitom izboru.

Nakon toga izabrali su četiri karakteristične arhitekture našeg kraja  te tehnikom modeliranja i građenja u glini prikazali su odabrane arhitekture te su tako nastale stare seoske kuće, bunari, mlin i gospodarske zgrada.

Obje radionice vodila je učiteljica Likovne kulture Martina Gregur - Županić koja je učenicima  objasnila tehnike te im pomagala svojim primjerima i sugestijama u radu.

Radionicama  su se priključili i gosti koji su svojim radom doprinijeli ostvarenju postavljenih zadataka. Gospodin Ivan Belač je umjetnik iz Bedenca  koji svoje radove izrađuje u glini i slikarskim tehnikama, a temu su mu pretežno zavičajne. On je učenicima pokazao jednostavan način izrade stare kuće u reljefnom obliku. Pridružio nam se i naš stalni gost i suradnik gospodin Ivan Lončar pod čijim je budnim okom jedan dio učenika sastavljao drveni „kuružnjak“ sa slamnatim krovom.

Zahvaljujemo se gostima kao i  lončarskom obrtu Keramika Mecena  iz Jerovca na doniranoj glini.