Izniman uspjeh mladih pjesnikinja u Krapini i Zlataru

Autor: Valentina Posavec Kovač, 26. 9. 2019.

I ove školske godine učenici Područne škole Salinovec, članovi grupe Mladi pjesnici, postigli su iznimne rezultate na literarnim natječajima u Krapini i Zlataru te su s ponosom predstavili svoju školu, zavičaj  i bogatstvo kajkavskog izričaja naših krajeva. U sklopu Tjedna kajkavske kulture u Krapini 10.9. održan je  33. dječji festival „Kaj u riječi, slici, pjesmi i plesu“ . Na natječaj je pristiglo 75 literarnih radova iz 9 osnovnih škola. Prosudbeno povjerenstvo u sastavu : Stjepan Varjačić, Jasna Leljak i Magdica Šalković odabralo je 22 pjesme koje su objavljene u zborniku i izvedene na recitalu.

Među odabranim pjesmama našle su se i pjesme učenica Područne škole Salinovec; Vide Grahek, Gabriele Miklošić i Eme Posavec Kovač koje su s ponosom predstavile svoju školu i zavičaj.

Jubilarni, 50. Zbor malih pjesnika u Zlataru koji se održava u  sklopu kulturne manifestacije „Dani kajkavske riječi“ održan je u subotu, 21. rujna, u prostoru Osnovne škole u Zlataru, u organizaciji Pučkog otvorenog učilišta dr. Jurja Žerjavića Zlatar i pod pokroviteljstvom „Školske knjige“ d.d. Od 311 pjesama koje su na natječaj prispjele iz 45 osnovnih škola kajkavskog govornog područja, Prosudbena komisija u sastavu prof. Željka Horvat-Vukelja, dr.sci. Ivo Kalinski i prof. Ivančica Tomorad, odabrala je za izvođenje na Zboru 51 pjesmu, 51 autora  iz 40 škola. Autori su sami izvodili svoje stihove u tradicijskim nošnjama kraja iz kojeg dolaze.

Na ovogodišnjem, jubilarnom Zboru sudjelovale su Vida Grahek i Tajana Pintarić, učenice 6. razreda PŠ Salinovec. Izuzetno smo ponosni i na osvojenu prvu nagradu za literarni rad Druobna pesmica koju je napisala i izvela Vida Grahek.

Čestitamo mladim pjesnikinjama na iznimnom uspjehu kao i mentorici Valentini Posavec Kovač.

5.a 5. b 5. c 5. d 5. s
6. a 6. b 6. c 6. s 7. a