Obilježen "Dan sigurnijeg interneta 2018."

Autor: Renata Papec, 22. 2. 2018.

U našoj školi, već dulje vrijeme sudjelujemo u programu sigurnosti na internetu. Tako smo i ove godine dane sigurnosti na internetu obilježili u raznim edukativnim sadržajima u matičnoj i područnim školama. Tijekom veljače obilježavanje dana sigurnog interneta usmjereno je naše ponašanje na internetu (posebice društvenim mrežama) pod motom ; Stvaranje, povezivanje i dijeljenje poštovanja: Bolji internet počinje s vama.

U sklopu  toga proveden je  niz aktivnosti na satovima informatike kojima se djeca  educiraju o sigurnom korištenju interneta.

U holu škole učenici osmih razreda pod vodstvom učiteljice informatike R. Papec  kroz parlaonicu raspravljali su o početnoj tezi – Internet je dobar sluga a loš gospodar. Učenici su pripremili svoje natuknice i bilješke o imenovanoj tezi, podijelili se u dvije skupine – afirmacijsku (8. b i d)  i negacijsku 8. (a i c), izabrali svoje suce te spremno krenuli u raspravu.

Početak parlaonice bio je motiviran kratkim igrokazima kojima su negacijska i afirmacijska skupina željele dokazati svoje teze.

Raspravljanje, uvjerljivost i dokazi bili su elementi koje su suci i promatrači ocjenjivali. Ocjenjivački sud u sastavu ravnatelja, D. Jagića, defektologinje I. Kelemen, pedagoginje V. Vitez,  učiteljice hrvatskog  jezika Z. Friščić, vjeroučiteljice N. Roginek  , učitelja informatike  Ž.  Simića te predstavnika učenika. Afirmacijska skupina bila je rječitija, glasnija, uvjerljivija i tako potvrdila početnu tezu.

Ostali učenicima ( osim predavanja primjerenih njihovom uzrastu), izražavali su svoje stavove o ponašanju na Internetu crtežima, izradom plakata, Kahoot kvizova, te Toondoo stripova.

Nadamo se da će ove aktivnosti doprinjeti  da se učenici sigurno i kvalitetno koriste internetom.

5.a 5. b 5. c 5. d 5. s
6. a 6. b 6. c 6. s 7. a