Jumicar – Preventivni odgoj djece u cestovnom prometu

Autor: Renata Papec, 16. 10. 2016.

U četvrtak, 13. 10. 2016. Jumicar edukaciju prošli su učenici drugih razreda Osnovne škole  Ivana Kukuljevića Sakcinskog Ivanec i područnih škola: Salinovec, Kuljevčica i Prigorec.   Edukacija je počela teoretskim dijelom predavanja koji je trajao 45 minuta, a sastojao se od multimedijskog  predavanja na kojem su djeca, uz interaktivnu nastavu, učili o ponašanju u cestovnom prometu.

Praktični dio obavljao se na poligonu postavljenom na školskom igralištu. Djeca su, samostalno upravljajući mini - automobilima za obuku, imali mogućnost, iz perspektive vozača, uočiti sve teškoće i opasnosti koje proizlaze iz cestovnog prometa. Mini-automobile su pokretali benzinski motori koji su postizali maksimalnu brzinu od 15 km/h, a sigurnost djece povećavala je zaštitna kaciga, zaštitni pojas za vezanje i hidraulične disk- kočnice. Trajanje vožnje po učeniku iznosilo je 10 minuta. Edukaciju učenika obavljali su stručno kvalificirani djelatnici. Osim o ponašanju u prometu učenici su bili upoznati i s pružanjem prve pomoći čemu su ih podučavali pripadnici Gradskog društva Crvenog križa Ivanec. S obzirom na to da u programu Jumicar sudjeluje i policija, učenici su se upoznali i s njihovom opremom i djelokrugom rada. Članovi DVD-a Ivanec učenicima su približili svoj posao i pokazali im čime mora biti opremljeno vatrogasno vozilo, kako izgleda vatrogasno odijelo te su im dali priliku da se iskušaju u gašenju požara. U izvedbi obuke koordinirano su sudjelovali timovi Jumicara, Policijske postaje Ivanec, Gradskog društva Crvenog križa i DVD-a Ivanec. Učenici su bili oduševljeni edukacijom predvođenu Jumicar timom. Edukacija je bila zabavna, poučna i vesela.

Više o programu možete pročitati na: http://jumicar.net/

« Svibanj 2018 »