Mali građani OŠ Ivana Kukuljevića Sakcinskog, Ivanec u šestom projektu iz Građanskog odgoja i obrazovanja

Autor: Suzana Jagić, 23. 3. 2022.

Izvannastavna aktivnost Mali građani u OŠ Ivana Kukuljevića Sakcinskog, Ivanec djeluje od šk. god. 2015./2016. i vodi je učiteljica Povijesti Suzana Jagić. Mali građani bili su uspješni pokretači nekoliko projekata koji su predstavljeni na međužupanijskim smotrama u Čakovcu i državnim smotrama Građanskog odgoja i obrazovanja u Zagrebu.

Šk. god. 2015./2016. inicirali su uređivanje u školi Prostora za prijatelja, a vrijednost tog projekta prepoznata je na nacionalnoj razini te je dobitnik nagrade Otisak srca. Drugi projekt pod nazivom Rudarski trempač predstavili su šk. god. 2016./2017. Uspješnost projekta potvrđena je osvajanjem prvog mjesta u natječaju Zanemarena baština emisije Školski sat HRT-a te sudjelovanjem na smotri Turističke kulture u Hvaru 2017. godine. Projektom Vatru gasi, brata spasi 2018. godine ukazali su na veliku važnost vatrogastva u lokalnoj sredini te tako obilježili 130-u obljetnicu organiziranog djelovanja DVD-a Ivanec. Kontinuirano djelovanje  jedine osnovne škole u gradu Ivancu, njezinu veliku 180-e obljetnicu i ulogu škole kao početne točke obrazovne piramide i odgojno-obrazovnog rada predstavili su 2019. u projektu Školski vremeplov. Na potrebu njegovanja i čuvanja baštine kroz suradnju škole i muzejske institucije ukazali su šk. god. 2020./2021. u projektu Moj grad u muzeju.

Ove su školske godine Mali građani učenici 5. b razreda i sa svojom su mentoricom istražili novi problem kojega su uočili u lokalnoj zajednici te dali svoj prijedlog njegova rješavanja oblikujući sjajan i kreativan projekt pod nazivom Zaboravljena ploča planinarskoga grada koristeći pri tome uporabu suvremenih digitalnih alata budući da se ovogodišnja smotra projekata Građanskog odgoja i obrazovanja održava kao Online smotra – Projekt građanin 2022. i to prvi put na razini Varaždinske županije koja je za projekt dodijelila donaciju od 10.000,00 kuna. Velik broj aktivnosti i materijala koje su učenici izradili tijekom provođenja projekta oblikovano je u digitalni oblik zajedno s videozapisima predstavljanja projekta po etapama.  Projekt Zaboravljena ploča planinarskoga grada predstavljaju Eli Lepoglavec, Lovro i Lana Mavrek te Pavla Olman, a skupini aktivnih Malih građana pripadaju još: Oliver Županić, Lena Ruhek, Sara Poje, Paula Pintarić, Karolina Pavleković, Jana Marđetko, Ena Klapčić, Lucija Hrupa, Petar Bregović, Simon Belavić, Benjamin Belač, Patrik Gotal, Anabela Hojsak, Nives Hrgar, Mateo Knez, Adam Marković, Toni Sanković, Ivan Vinko Sever i Nikola Željezić.