PRVE NAGRADE IVANEČKIM I VIŠNJIČKIM UČENICIMA U PROJEKTU „STARKUNG DER DAF-VERTIKALE IM KROATISCHEN BILDUNGSSYSTEM“

Autor: Ivana Matić, 1. 11. 2021.

Od rujna 2019. godine do prosinca 2020. godine provodio se projekt „Starkung der DaF-Vertikale im kroatischen Bildungssystem“ (hr. Osnaživanje njemačkoga jezika u vertikali hrvatskoga obrazovnoga sustava).U tom projektu sudjelovali su i napredni učenici njemačkoga jezika Osnovne škole Ivana Kukuljevića Sakcinskog iz Ivanca s mentoricom dr. sc. Ivanom Matić, učenici Osnovne škole Izidora Poljaka Višnjica s mentoricom Valentinom Majer te učenici Srednje škole Ivanec s mentoricom Silvijom Hogge-Buder.

Osim naših učenika u projektu su sudjelovali veći hrvatski gradovi poput Splita, Zadra, Zagreba, Rijeke, Osijeka i Koprivnice.Projekt se provodio u organizaciji Hrvatskog društva učitelja i profesora njemačkoga jezika (KDV), a pod pokroviteljstvom Veleposlanstva Savezne Republike Njemačke u Hrvatskoj. Učenici su se kao mladi fotografi i lingvisti bavili temom “Putovanje kroz moju regiju” istražujući šest različitih segmenata svoga kraja: povijest, geografiju, jezične osobitosti, događanja, znamenitosti i jedinstveno obilježje regije. Osim učenja i istraživanja naglasak je bio i na druženju učenika te dodatnoj motivaciji i poticaju za učenje našega njemačkoga jezika, koji je sve više PLUS.

Nakon izrade kalendara slijedilo je glasovanje publike i stručnog međunarodnog žirija, gdje je ivanečki kalendar osvojio prvu nagradu publike, prvu nagradu stručnog žirija za izradu teksta te drugu nagradu za ukupni dojam.

Kao sveukupni pobjednici projekta, naši su učenici uz podršku svog ravnatelja, Damira Jagića u petak, 15. listopada bili na svečanoj podjeli nagrada u Školskoj knjizi u Zagrebu. Svečanost je otvorio glavni izvršni direktor Školske knjige, Mihovil Žužul, a učenike su pozdravili i predstavnici Austrijskog kulturnog foruma, dok je program vodila predsjednica KDV, dr. sc. Irena Horvatić Bilić.