„Nezaboravljene arhitektonske vizure Ivanca“

Autor: SUZANA JAGIĆ, 2. 3. 2020.

Obilježavanje Međunarodnog dana turističkih vodiča jubilarni se 10. put održalo u Ivancu 29. 2. 2020. pod vodstvom licenciranog turističkog vodiča Mirjane Bračko i uz sudjelovanje voditelja Turističke zajednice Borisa Jagetić Daraboša. Tom su prigodom i članovi Povijesne skupine s učiteljicom Suzanom Jagić posjetili lokacije desetak ivanečkih građevina koje danas više ne postoje, no zahvaljujući slikovnim povijesnim izvorima znamo kako su one izgledale.

Zanimljivi su dojmovi učenika o „nezaboravljenim arhitektonskim vizurama Ivanca“:

„Saznala sam o puno građevina za koje nisam znala da su postojale u Ivancu (npr. kapelica, stara knjižnica ili javni WC). Posebno mi se svidjelo što sam saznala za stari vatrogasni pozdrav „Pomoz Bog“ jer sam član vatrogasne mladeži. Vodičica nam je pričala i o obitelji Kukuljević – Sakcinski, prvoj knjižnici i samoposluzi. Bilo mi je super i zadovoljna sam što sam odlučila ići u obilazak Ivanca i njegovo upoznavanje u prošlosti.“ Sara Gotal, V. d;

„Najviše mi se sviđala informacija što je Ivanec nekad imao javni WC, a danas ga nema. Također, bilo mi je zanimljivo čuti da je nekad Autobusna stanica bila u središtu grada, a tu se nalazila i stanica za Taxi.“ Una Petak, V. d;

„Meni je u subotu bilo jako lijepo. Iznenadilo me kako je naš grad prije izgledao. Najviše mi se svidjelo mjesto gdje se prije nalazila Gradska knjižnica, a danas je na tom mjestu nova zgrada. Vođenje i predavanje naše vodičice Mirjane bilo mi je vrlo zanimljivo.“ Tea Zbodulja, VII. a.

5.a 5. b 5. c 5. d 5. s
6. a 6. b 6. c 6. s 7. a