Listopad - Europski mjesec kibernetičke sigurnosti

Autor: Renata Papec, 3. 11. 2019.

Listopad je Europski mjesec kibernetičke sigurnosti, pa se u skladu s time provode kampanje o sigurnosti na Internetu i izdaju upozorenja vezana uz najčešće napade.    I naša škola se priključila kampanji, te su učenici, pod vodstvom učiteljice informatike Renate Papec, protekla dva mjeseca istraživali aktualne vrste i načine kibernetičkih napada. Njihov rad, rezultirao je panom koji je izložen u holu škole, a na kojem se na jednostavan i brz način može uvidjeti na koji način kriminalci pokušavaju od nas izvući razne podatke ili novac.

Sam pano je vrlo edukativan, i postavljen na mjestu gdje ga mogu vidjeti svi koji prolaze školom, a osnovni mu je cilj spoznati načine prevare i proširiti svijest da su „pištolj i čarapa preko glave“ stvar prošlosti, i da se sve više u svijetu odvijaju sofisticirane pljačke putem interneta.

Učenici nastavljaju svoj rad sa raznim anketama u suradnji sa defektologinjim Ivom Kelemen te pedagoginjom Vesnom Vitez, te se pripremaju za veljaču 2020. godine, kako bi obilježili mjesec internetske sigurnosti.

Do tog vremena, trebale bi se skupiti razne informacije od kibernetičke sigurnosti, načina dijeljenja osobnih podataka, načinima zaštite korisničkih računa, i dr., a sve u cilju proširivanja svijesti  sviju nas da nove tehnologije svakodnevno donose i nove opasnosti, i kako ih svesti na najmanju moguću mjeru.

Važnije informacije sa panoa možete pronaći  u privitku.

5.a 5. b 5. c 5. d 5. s
6. a 6. b 6. c 6. s 7. a